Yüzyılın sorunlarına ortak akıl

Yüzyılın sorunlarına ortak akıl
Yüzyılın sorunlarına ortak akıl

Sempozyumda 80 ülkeden 630 din adamı ve akademisyen katıldı. Sempozyum bugün de devam edecek.

İslam coğrafyasındaki 80 ülkeden 630 din adamı ve akademisyen günümüz sorunlarının İslami bir bakışla nasıl yorumlanabileceğini konuştu.
Haber: AYÇA ÖRER - ayca.orer@radikal.com.tr / Arşivi

Yeni Ümit ve Hira dergileri tarafından düzenlenen ‘Ortak Yol Haritası; İcma ve Kolektif Şuur’ konulu sempozyum, 80 ülkeden 630 İslam âlimi, akademisyen ve kanaat önderinin katılımıyla İstanbul Kongre Merkezi’nde başladı. Raşit Gannuşi, Prof. Dr. Ahmed Abbâdi, Muhammed Saad Ebu Bekir, eski Mısır Müftüsü Prof. Dr. Ali Cuma, Prof. Dr. İsam Beşiri, Prof. Dr. Muhammed İmara, Selman Hüseynî en-Nedvi gibi İslam dünyasının önemli isimlerinin tebliğler sunduğu konferansta, Türkiye ’den Kürt din âlimleri de katılımcı olarak yer aldı, çeviriler ve tebliğler de Türkçe, Kürtçe, Arapça, İngilizce ve Fransızca yapıldı. Sempozyumda İslam coğrafyasında çatışma ve ayrılık eğiliminin önlenmesi çağrısı öne çıktı. Fethullah Gülen sempozyuma bir mesaj göndererek, “Kronikleşmiş asırlık problemlerimize temel kaynaklarımızdan alternatif çözümler sunmalıyız” dedi ve şöyle devam etti: “Son bir-iki asırdan beri topyekûn insanlığa dayatılan pek çok sistem maalesef onun ızdıraplarını arttırmaktan başka işe yaramadı. Bugün insanoğluna rahat nefes alabilme imkânı sağlayacak bir tek atmosfer varsa hiç şüphesiz o da İslam atmosferidir.”

Ortak akılla çözüm
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez de Hz. Muhammed’in en büyük mirasının Kuran-ı Kerim ve sünnet olduğunu belirtirken, ortak akılla çözüm üretmenin de bir diğer miras olduğuna değindi. Görmez, “Dünyanın bütün yerlerindeki Müslümanlar dinlerini öğrenmek için aynı kaynaklara başvurmakta, aynı haram ve helal kurallarına riayet etmektedir. Her bölgeye özgün çözüm önerisi bulmak fıkhın devamı açısından önemlidir” dedi.
Fas Krallığı Âlimler Akademisi Genel Direktörü Prof. Dr. Ahmed Abbâdi ise “İhtilaflar yaşayan ümmet nasıl bütün olduğunu iddia edebilir? Bizden sonra gelen nesillere terbiye konusunda bir şeyler bırakmalıyız. Bütün bu sorunları saran durum parçalanma gerçeğidir. Bu meselelerin toplumun her yanına yayılması gerekir” diye konuştu. Sudanlı İslami Araştırmalar Akademisi Başkanı Prof. Dr. İsam Beşir de çoğulculuğun önemine işaret ederek, Avrupa Birliği örneğini gösterdi. Beşir “Kardeş olmamız yeterli değil mi? Edep düşüncesini ortaya çıkarmak zorundayız. Ayrıntıları çoğulculuk ve dinin bir parçası olarak görmek zorundayız. İcma bu prensipleri ortaya koymakta. Arap Baharı toplumsal uzlaşma ve ortak faydalar içerisinde ortaya çıkmıştır. Bu sıkıntıları kaldırmak istiyorsak Avrupa Birliği’ne bakmalıyız” dedi.


  http://www.radikal.com.tr/1131346113134611

  YORUMLAR
  (11 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  avrupa malı olmadan hepsi garibanlar - demlicay2011

  üretmeyip yiyorlar işte. sonra medeniyetten bahsediyorlar. şu fotografı görmeye bile tahammül edemiyorum. horşgörüyü geç. üretin biraz üretin.

  BANA GÖRE - pispor

  önce islamı masaya yatırsınlar.günümüzde islam müslüman halklara hizmet ediyormu.islam kendini içinde yaşadığımız bu yüzyılın sorunlarını insanlara anlatabiliyormu.yoksa islam halem mekke ve medinede mi.ben islam olamadım.çünkü ne kuranı anlayabildim ne islami.oruçlu olmadım ama büyük bir islam şehrinde aç kaldım yani oruç tutmadığım için islam beni cezalandırdı.

  Kur'an'a Dil Uzatmadan Evvel - ibretnüma

  Bin beşyüz senelik mukaddes kitabımıza laf söyleyen çevreler kendi Marksist ideolojilerine bir göz gezdirsinler. 19.yy sonlarında yaşamış Marx'ın teorisini tarihte görülmemiş bir yobazlıkla bu günlere taşımaya çalışıp açlıktan insanlık dışı hadiselere sebebiyet veren ideoloji. Maocuları, Çavecileri hiç saymaya bile gerek yok. İslami akıl dediğimiz şey bir perspektiftir. Dünaya gelen meteoru füzeyle parçalama girişimlerinin yanısıra Kabe'de dua etme olayıdır.

  islam sade erkeklerin mi - demet

  Cok merak ediyorum bu konferansta bir kadin var miyydi acaba? Islam erkeklerin dinidir! Ayrica ne tur konulari konusmuslar cok merak ediyorum! Islam dunyasinin hic ilerlemedigini mi? Savaslarin nasil engellenebilecegini mi ne?

  BUNLAR SORUNUN BİRER PARÇASIYKEN... - Selimserincan

  Hale bakın...Bunların kendine hayrı kalmamış ki.Binlerce yıldır dinler insanoğluna rehberlik ve önderlik yapma pozlarında.Ama geldikleri noktaya bakın.İnsanoğlu bugün ilerlemişse;bilim ve teknoloji ile uğraşan,dinlere kulak asmayan,bilim insanları sayesinde ilerlemiştir.Dörder kadın alıp cennette yetmiş huri daha alma hayalleri kurmaya benzemez bu iş.Siz kim sorunları çözmek kim.Gölge etmeyin yeter.

  Dusunceleri 6 Yuzyilda olanlar - M.Yakut

  Dusunceleri 6 yuzyildaki Arap yarimadasi gocebe kabilelerinin kosul, kural, gereksinim ve gercekleri temelinde Muhammet in ogretisine gore sekillenmis, o zamndi dusunce yapisindan kurtulamayan, onu asamayan insanlar ne yaparlarsa yapsinlar guncel hic bir soruna cozum bulamazlar. Muhammetcilk altinda bir donem basarili olan toplumlar Muhammetciligin temel ogelerini yasadiklari caga uydurdulari icin basarili olmuslardir. Bu gun Muhammetci dunya bunu yapamamaktadir, nedenide kafalarin hala 6 yuzyil Arap yarimadasi kosul ve kurallarina ozlem duymasi 21 ci yuzyilda o kosullar agore yasama tarzi getirmeyi istemekten kaynaklanmaktadir.

  edepmiş... - bipartitus

  adamlar mars'a gitti siz oturup edep tartışın. edepsiz olduğumuz için mi bütün müslüman ülkelerini toplasan almanya kadar etmiyor? hayır. işe yaramaz, tembel, boş kafalı, 100 yıl geriden giden insanlar olduğumuz için toplamda almanya kadar edemiyoruz. siz oturmuşken bence şunları da konuşun: bu müslüman ülkeler neden bu kadar geridir, pistir, fakirdir? neden bütün teknolojik gelişmeler, bilimsel buluşlar hep gavur eliyle oluyor? bu pis kafirler -hani tuvaleti BİLE bizden öğrenen şu herifler- tertemiz şehirlerde yaşarken biz niye her elimize geçeni denize atarız? din hangi müslüman ülkeyi ileri götürmüş? hangi din adamı topluma herhangi bir katkı yapmış? edep nutku çekmekten başka, bir toplu iğne verdiniz mi bu millete? imam dediğin kafirin vergisi ile maaş alan ve bunu bir kez dert etmeyen insandır (kafir benim). oturun bunu da konuşun. ben vergimi size helal etmedim, etmem! kimse helallik istemez zaten! siz haram yemekten, allah'tan korkmaz mısınız ey imamlar?