Zabıta aracına 'telekulak' baskını

Zabıta aracına 'telekulak' baskını
Zabıta aracına 'telekulak' baskını

Mustafa Değirmenci?nin şüphelendiği zabıta aracı polis merkezine götürülerek arandı. Polisler yapılan arama sonucunda aracın içinde dinleme yapabilecek herhangi bir cihaz bulamadı. FOTOĞRAF: YÜCEL VELİOĞLU / AA

CHP'li Avcılar Belediye Başkanı Değirmenci, evinin yakınında bekleyen Büyükşehir Belediyesi'ne ait zabıta aracına kendisini dinlediği gerekçesiyle baskın yaptı

İSTANBUL - CHP’li Avcılar Belediye Başkanı Mustafa Değirmenci, evinin yakınında bulunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta Müdürlüğü’ne ait minibüse kendisini dinlediği iddiasıyla gece yarısı baskın yaptı. Değirmenci ile zabıtalar karakolluk olurken polis araçta dinleme cihazı bulamadı.
Değirmenci, evinin bir sokak üstünde 15 günden beri ‘Büyükşehir Belediyesi Zabıta Müdürlüğü’ yazılı resmi araçların düzenli olarak park halinde olduğunu görünce şüphelenerek harekete geçti. Önceki akşam saat 21.30 sıralarında Avcılar Belediyesi zabıta ekipleriyle baskın yaptığı araçta bulunanlara kimlik sordu. Bu arada zabıtalar, sessizce sokak arasına gitmek isteyen bir kişiyi yakalayıp araca getirdi. Araçtaki kişinin elindeki cep telefonuna el koyan Değirmenci aracın kapısını kapattırıp polis çağırdı. Bu sırada Değirmenci ile araçtaki zabıta arasında şu diyalog yaşandı:
Değirmenci: 10 gündür ne arıyorsunuz burada?
Zabıta: Bize verilen emir bu başkanım.
- Size verilen emir ne?
- Konuşamayacağımı biliyorsunuz başkanım
- Konuşacaksın tabii. Kim talimat verdi size.
- Başkanım, yukarıdan.
- Yukarısı kim? Kadir Topbaş mı, zabıta mı, Başbakan mı?
- ...
Bu arada Değirmenci, araçta görevli kişilerden birinin internet kafeye gittiğini öğrenince onu da  getirtti. Bu sırada habercilerin, “Size belediye başkanını takip edin mi, dediler” sorusuna araçtaki kişi “Bize belediye başkanı denmedi ki, kaçak yapılaşma olduğu söylendi” dedi. Bu sırada internet kafede bulunan diğer kişi de geldi ve “Ne bekliyorsunuz” sorusuna, “Bana böyle emir geldi bekliyorum” diye yanıt verdi.

Kaçak bina için
İki kişi, Değirmenci’nin kimlik görmek istemesi üzerine bir  güvenlik şirketine ait kimlik kartlarını gösterdi. Araçtakiler telefon görüşmesi yaptıktan sonra, sokak başındaki binanın kaçak olduğunu ve bu nedenle beklediklerini söyledi.
İki kişi Firuzköy Şehit Ilgaz Aykutlu Polis Merkezi’ne götürüldü. Değirmenci, Büyükşehir Belediyesi zabıtasının kendisini takip ettiğini, evinin dinlendiğini iddia etti. Zabıtalarsa kaçak inşaatı durdurduklarını söyledi. Değirmenci o kaçak inşaatı kendi belediyesinin mühürlediğini söyledi. ‘Olay Yeri İnceleme’ ekipleri, Büyükşehir’e ait zabıta minibüsünü, merkeze getirdi. Minibüste dinleme cihazı bulunamazken iki zabıta serbest bırakıldı.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden ise olayla ilgili şu açıklama yapıldı:?“Yapı Müdürlüğümüz ekiplerince mühürlenmesine rağmen inşaata devam edildiği ve bir kat daha çıkıldığının tespit edildi. 2 Şubat’ta yapı tekrar mühürlendi. Dün gece (önceki gece) Belediye Başkanı ve adamları, görevli 2 personelin telefonlarını alarak görevlerini engellediler. Olay öncesi televizyon kanallarının çağrılması, Avcılar Belediye Başkanı ’nın siyasi  bir kazanç elde etme çabaları olarak görülmektedir.”
Avcılar ve büyükşehir zabıtaları aralık ayında lale soğanı dağıtımı yüzünden kavga etmiş. Bir zabıtanın kafasında telsiz kırılmıştı. (Radikal)