Zafer Bayramı coşkusu

30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü, Türkiye'nin her yerinde, dış temsilciliklerde ve KKTC'de coşkuyla kutlandı. Başkentteki kutlamalara sivillerin ilgisi büyüktü. Anıtkabir ve Hipodrom'daki törenlere son gaziler de katıldı.
Genelkurmay Başkanı Özkök, karargâhtaki Şeref Salonu'nda tebrikleri kabul etti. İstanbul'da, Taksim'deki tören ve Vatan Caddesi'ndeki resmi geçidin yanı sıra çeşitli meydanlarda kutlamalar vardı.

ANKARA - 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü, renkli ve coşkulu törenlerle kutlandı. Başkentteki törenlere 81 ilden şehit ve gazi aileleri Genelkurmay'ın davetlisi olarak katıldı.
Ankara'da bayram dolayısıyla ilk tören, dün sabah saat 09.00'da Anıtkabir'de düzenlendi. Törene, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök ve kuvvet komutanları, askeri erkân ile bazı askeri dernek temsilcilerinin yanı sıra şehit ve gazi aileleri katıldı. Orgeneral Özkök daha sonra Misakı Milli Kulesi'ne geçerek Anıtkabir Özel Defteri'ne önceden yazdığı metni yüksek sesle okudu. Özkök, "TSK, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da ilke ve devrimlerinin ışığında kurduğun Cumhuriyet'in değişmez niteliklerinin ve emanet ettiğin bu güzel vatanın yılmaz bekçisi olmaya devam edecektir" dedi.
Özkaya katılmadı
Genelkurmay Başkanı Özkök ile kuvvet komutanları, daha sonra Genelkurmay Başkanlığı Karargâhı Şeref Salonu'nda tebrikleri kabul etti. TBMM Başkanı Bülent Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Bakanlar Kurulu üyeleri, DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar ve yüksek yargı organları başkanları ile üst düzey bürokratlar ile yabancı askeri ataşeler komutanlara tebriklerini sundu.
Zafer Bayramı nedeniyle Hipodrom'da düzenlenen törene vatandaşların ilgisi büyük oldu. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in protokoldeki yerini almasıyla başlayan törende, Yargıtay'ı Eraslan Özkaya yerine Başkanvekili Mater Kaban'ın temsil ettiği görüldü. Törenlerde Genelkurmay'ın konuğu olarak gelenler arasında İstiklal Savaşı'nın hayatta olan son dört gazisinden biri olan 104 yaşındaki Ömer Küyük de bulunuyordu. Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök akşam da Gazi Orduevi'nde, bir resepsiyon verdi.
Neşe de vardı, 'gerginlik' de
30 Ağustos Zafer Bayramı Türkiye'nin dört yanında askeri birliklerin geçişleri ve konserlerle kutlandı.
İzmir: Cumhuriyet Meydanı'ndaki törende kara, hava ve deniz birlikleri, bando eşliğinde resmi geçiş yaptı. 57. Topçu Tugay Komutanlığı'nca hazırlanan 'Zafere Doğru' ve 'Ordu Millet El Ele' gösteri TIR'ları büyük alkış aldı.

Üç kıtadan 266 dağcı Ağrı'daydı
Ağrı: Dağcılık Federasyonu'nca düzenlenen 5. Uluslararası Ağrı Dağı Zafer Tırmanışı'nda, yerli ve yabancı 266 dağcı rüzgâra karşın zirve yaptı. ABD, Rusya, İsrail, İtalya, Macaristan, Romanya, İran, Bulgaristan, Makedonya ve Sırbistan-Karadağ'dan gelen 40 konuk dağcı, deniz seviyesinden 5 bin 137 metre yükseklikte bulunan Ağrı'nın Atatürk Zirvesi'nde, Türk dağcıların Zafer Bayramı coşkusuna ortak oldu. Yabancı dağcılar bayraklarını dalgalandırırken, Türk dağcılar hep bir ağızdan İstiklal Marşı'nı söyledi. Dağcılık Federasyonu Başkanı Alaattin Karaca "Buzullu zirveye gidiş ve dönüş olmak üzere çift sabit hat döşendi. Dünyada böyle yüksek bir dağa, 266 dağcının birden tırmanması görülmemiş bir olaydır" dedi.
Antalya: Cumhuriyet Meydanı'nda Atatürk Anıtı'na çelenk konulmasıyla başlayan töreninin devamında orduevindeki kabule, iki gazeteci top sakallı oldukları gerekçesiyle alınmadı. Antalya Müftüsü Kadir Çetin ise, sakallı olmasına rağmen protokolde yer aldığı için kabule katıldı.

Van'da sıkı önlem
Van: Cumhuriyet Caddesi'ndeki kutlama sıkı güvenlik önlemleri altında yapıldı. Caddeye boydan boya güvenlik bandı çekildi, her 5 metrede bir polis görevlendirildi. Az sayıda vatandaşın izlediği tören güvenlik çemberine alındı.

Belediye başkanından protokol tepkisi
Zonguldak: Ereğli'de düzenlenen törenlerde AKP zonguldak Milletvekili Fazlı Erdoğan, kendisine protokolün ön kısmında yer ayrılmayınca tören alanını terk etti. Erdoğan, "Ben millet adına seçildim, tepkimi millet adına ortaya koydum" dedi. Geçen yıl da törenlerde aynı olay yaşanmıştı.
Çanakkale: Büyük coşku içinde geçen törenlere vali Süleyman Kamçı, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Veysel Kösele ve Belediye Başkanı Ülgür Gökhan katıldı.
Mersin: Zafer Bayramı etkinlikleri çerçevesinde Anamur'dan suya dalan emekli SAT komandosu Namık Ekin'in Girne'ye ulaşamasa da üç dalda birden rekor kırdığı açıklandı. Sualtında 28 saatte 57 kilometre (30.8 deniz mili) kateden 62 yaşındaki Ekin'in 'sualtında en uzun mesafe, sualtında en uzun mesafe kat eden en yaşlı kişi ve sualtında en uzun süre' rekorlarını kırdığı belirtiliyor.
Önceki gün saat 09.36'da dalan Ekin, sualtında 4 metre derinlikten yüzüşünü gece boyunca sürdürdü. Her 1.5 saatte bir sulu gıdalarla, kafes içerisindeki özel bölmede beslenen Ekin, yönünü 'Garb' adlı balıkçı teknesinin çektiği demir kafesteki aydınlatmalarla buldu. Ekin, KKTC'ye 28 km. kala rekor kırdığı belirlenince yüzmeyi kesti.
FOTOĞRAF: Kurbani GEYİK/AA


Bandolar meydanlara...
İstanbul'da Kadıköy, Taksim, Üsküdar, Beyazıt ve Bakırköy meydanlarında verilen konserlerle yaşandı. Bayram etkinliklerı Taksim'deki Cumhuriyet Anıtı'na Vali Muammer Güler, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Hurşit Tolon ve Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın çelenk koymasıyla başladı. Harbiye Orduevi'ndeki törene Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener ile İstanbul'daki dini cemaat temsilcileri, askeri ve mülki erkan katıldı. Vatan Caddesi'nde de resmi geçit düzenlendi. Vatandaşların da büyük ilgi gösterdiği kutlamada, F-16'lar gösteri uçuşu yaptı.
FOTOĞRAF: M.Akif ERDEM


İlk kadın jandarma komutanı
Türkiye'nin ilk kadın ilçe jandarma komutanı olan kıdemli üsteğmen Songül Yakut, Beypazarı'ndaki görevine dün başladı.
30 Ağustos Zafer Bayramı törenlerine katılan Yakut, günün anlam ve önemini belirten kısa bir konuşma yaptı. Yakut, Kara Harp Okulu'ndan mezun olduktan sonra Jandarma Komutanlığı'na bağlı birliklerde yedi yıl boyunca görev yaptı.
28 yaşında ve bekâr olan Yakut, iki yıl Şırnak'ta görev yapıp, birçok köy ve mezraya askeri yardım götürdü. Kurmaylık sınavını kazanması halinde iki yıl Harp Akademisi'nde eğitim görecek olan Yakut, kurmay olması halinde 17 yıl sonra general rütbesine de yükselebilecek.
FOTOĞRAF: Yaşar TONBAK/AA


Göğün yıldızları
Jandarma Genel Komutanlığı Bandosu'nun gösterisinin ardından TSK'ya bağlı birliklerin tören geçişi gerçekleştirildi. Hipodrom'daki törene damgasını vuran ise bu yıl da her zaman olduğu gibi Türk Hava Kuvvetleri'nin
gösteri filosu olan Türk Yıldızları oldu.
FOTOĞRAF: Cem ÖKSÜZ/AA


Unutulmaz konser
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök'ün, Gazi Orduevi'ndeki Zafer Bayramı resepsiyonu devletin zirvesini buluşturdu. Resepsiyonda bir ilk yaşandı. Sertab Erener, Türk Silahlı Kuvvetleri orkestrası eşliğinde unutulmaz bir konser verdi.
FOTOĞRAF: Bülent UZUN/aa