Zafer Bayramı için büyük coşku

30 Ağustos Zafer Bayramı ve Silahlı Kuvvetler Günü törenlerle kutlandı.

ANKARA / İSTANBUL - 30 Ağustos Zafer Bayramı Ankara ve İstanbul'da renkli gösterilerle kutlandı.
Başkent'teki ilk tören Anıtkabir'de düzenlendi. Törene Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu'nun yanısıra, Jandarma Genel Komutanı'nın da yer aldıkları askeri erkân katıldı.
Genelkurmay Başkanı Kıvrıkoğlu yayımladığı 30 Ağustos mesajında da 30 Ağustos 1922 tarihinin, Türk ulusunun tarihinde bir dönüm noktası olduğunu belirterek, "Bu zaferle, eşsiz Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk'ün yaktığı özgürlük ateşi, yalnızca Türklerin değil, dünyadaki ezilmiş bütün ulusların da hürriyet meşalesi olmuştur" dedi.
Erdoğan katılmadı
Orgeneral Kıvrıkoğlu ile kuvvet komutanları daha sonra Genelkurmay karargâhında tebrikleri kabul etti. Törende gözler 'değişim' mesajları veren AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı aradı. Katılanlar arasında yer alan AKP Genel Başkan Yardımcısı Abdullah Gül, parti kuruluşundan bu yana bir askeri törene katılan ilk AKP'li oldu.
Hipodrom'da da Ankaralıların büyük ilgi gösterdikleri bir geçit töreni ve gösteriler düzenlendi. Gösteriler TSK Paraşüt Takımı'nın, Casa uçağından yaptıkları atlayışla başladı. Tören sırasında Türk Yıldızları hava akrobasi grubunun yanı sıra savaş uçakları, helikopterler ve Mehter Takımı gösteri sundu.
Güvenlik önlemleri sıkı
İstanbul'da Vatan Caddesi'ndeki ikinci törene Vali Erol Çakır, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Çetin Doğan ve Büyükşehir Belediye Başkanvekili Ümit Özerol katıldı. Tören için sıkı güvenlik önlemlerin alındığı gözlenirken, çocukların çokluğu da dikkat çekti. Tören Komutanı Tuğgeneral İsmail Hakkı Pekin, konuşmasında, Türkiye'yi çıkarları için tehlikeli görenler, kötü emelleri için oyunlar oynamak isteyenlerin faaliyetlerini sürdürdüklerini ifade etti.
***
Devlet tam kadro
Ankara'daki 30 Ağustos törenlerinde, devlet erkânı tam kadro yer aldı. Törenlere Cumhurbaşkanı Sezer'in yanı sıra TBMM Başkanı Ömer İzgi, Başbakan Bülent Ecevit, DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan, Bakanlar Kurulu üyeleri, yüksek yargı organlarının başkanları ve üyeleri, TBMM Başkanvekilleri ve Saadet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan törene katıldı.
***
HADEP'e farklı tavır

  • Adana'da askeri konvoyun havadan güvenliğini sağlayan polis helikopterinin motoru havada durdu. Emniyet amiri pilot Adnan Şahin, bir süre uğraşarak motoru havada yeniden çalıştırmayı başardı. Şahin, helikopteri indirerek bir faciayı önledi.
  • Diyarbakır'da Anıt Park'taki törenlerde 7'nci Kolordu Komutanı Korgeneral Atilla Işık, Büyükşehir Belediye Başkanı HADEP'li Feridun Çelik'in elini sıkmadı. Vali Cemil Serhadlı ise Çelik ile tokalaştı. Askerlerle belediye başkanı arasında yaşanan soğukluk protokol sırasında da devam etti.
  • Siirt Belediye Başkanı, HADEP'li Selim Özalp, seçildikten bu yana ilk kez kışlaya alındı. Özalp, Tugay Komutanı Tuğgeneral Nazım Altıntaş'ı makamında ziyaret etti. Daha önceleri kışlaya alınmayan Özalp, ziyaretin ardından mutlu olduğunu söyledi.
  • Şanlıurfa'da kutlamalara katılanlara tören alanında 20. Zırhlı Tugay Komutanlığı'nca çiğköfte ve lahmacun ikram edildi.
  • Manisa'da ANAP İl Başkanı'nın protokolde tartaklanmasıyla son bulan protokol krizi bu kez yaşanmadı. ANAP'lı Ahmet Özövgü üçüncü sıradaki esas yerini aldı. Özövgü ve tuğgeneral Kazım Usta'nın karşılaşmamaya çalıştıkları gözlendi.
    Bakü'den doğalgaz
  • Tiflis-Ceyhan Petrol ve Doğalgaz hattı projesine destek vermek için Bakü'den yola çıkan 31 kişilik motorlu grup Erzurum'daki törenlere katıldı. Ekibin Bakü'den bir varil içinde getirdiği Şahdeniz doğalgazını Erzurum Valisi Derya Kadıoğlu ateşledi.
  • Dumlupınar'da kutlamalara katılmak isteyen 68'liler Vakfı Başkanı Gökalp Eren ile İP Genel Başkan Yardımcısı Hasan Yalçın'ın da aralarında bulunduğu grup, kısa süreli gözaltına alındı.