Zafer Bayramı'ndaki zirve Guinness adayı

30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 83. yıldönümünü Türkiye'nin dört bir yanında bulunan 3 bin metrenin üzerindeki 30 dağa 83 sporcuyla tırmanarak kutlayacak olan dağcılar, Guinness Rekorlar Kitabı'nda yer almayı hedefliyor.

İZMİR - 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 83. yıldönümünü Türkiye'nin dört bir yanında bulunan 3 bin metrenin üzerindeki 30 dağa 83 sporcuyla tırmanarak kutlayacak olan dağcılar, Guinness Rekorlar Kitabı'nda yer almayı hedefliyor. Zafer Bayramı'nı, Ağrı, Süphan, Erciyes, Aladağlar, Kaçkarlar gibi 3 bin metrenin üzerindeki dağlara 83 sporcuyla 'yüksek irtifa tırmanışı' yaparak kutlamayı hedefleyen Zirve Dağcılık Kulübü, bu ilk adımın, dünya rekorları arasında da yer alması amacıyla girişimde bulundu.
Guinness'in Türkiye temsilcisine ulaştıklarını belirten Kulüp Başkanı Orhan Kozan, araştırmaya göre, bugüne kadar aynı amaçla 83 sporcuyla 3 bin metrenin üzerindeki 30 dağın zirvesine aynı gün tırmanış yapılmadığını açıkladı. Kozan, şunları söyledi:
"30 Ağustos sabahı 30 dağın zirvesine ulaşacak 83 sporcu, Türk bayraklarını zirveye dikecek. Zirve tırmanışlarını, Atatürk'le şehitlerimiz anısına yapacağız. Sporcularımız 30 dağın zirvesinden taş alacak ve bu taşları, Genelkurmay Başkanlığı'na vereceğiz.
Organizasyonun, Guinness Rekorlar Kitabı'nda yer alması için başvurduk. Lisanslı 83 sporcunun zirvelere varışının ardından düzenleyeceğimiz raporlar Guinness Türkiye Temsilcisi Prof. Dr. Orhan Kural'a verilecek."