Zafer Türk atı Sabırlı'nın

Kraliçe II. Elizabeth'in atı Banknote ve Şeyh Maktum'un Caradak'ı 'Enternasyonal Yarış'ta Türk atı Sabırlı'nın sadece kuyruğunu görebildi!
Haber: TİMUR SOYKAN / Arşivi

İSTANBUL - Veliefendi Hipodromu, dün Türkiye'nin en önemli koşusu olan Gazi Koşusu'ndan bile kalabalık bir seyirciyle güne başladı. Avrupa'nın en büyük ödüllü koşularından biri olan Enternasyonal Yarışları vardı ve tribünleri sadece hipodrom müdavimleri değil, yarışta koşacak dünyaca ünlü atları görmek için gelen, kadın, erkek ve çocuklar doldurmuş. Daha önce hiç hipodromda at yarışı izlememiş biri olarak biz de geniş alandayız.
Öğle saatlerinden itibaren kuponların oynandığı gişelerin önü ve çevresi kalabalık. Hipodromun her köşesinde bir kütüphane sessizliğinde, ciddiyetle at yarışı bültenlerinden ders çalışılıyor. Ben de deneyimli meslektaşımın kuponuna ortak oluyorum. Saatler yarışın başlayacağı 15.30'a yaklaşırken padok bölümünün çevresi kalabalık. Burası atların yarıştan önce son kez görüldüğü alan. 10 dakika sonra Malazgirt Koşusu'na çıkacak atlar, turlarını atıyor. Jokeyler padoktaki çanın çalınmasıyla atlarına biniyor. Artık insanlar, atlarının son durumu konusunda yorum yapabilir. Oynadığı atın halini beğenen Yunus Kirli'nin keyfi yerinde. Yanında eşi ve çocuk arabasında üç yaşındaki oğlu Yusuf var. Bu sırada yarış pistine doğru hareketlenen atlarla birlikte padoktaki kalabalık, tribünlere yöneliyor. Her yarıştan önce bu hareketlilik oluyor.
Malazgirt Koşusu, beyaz bayrağın sallanmasıyla başlıyor. Atlar arasında Katar Başbakanı'nın favori atları Dahess ve Al Dahma ile Alman ekibinin geçen yıl bu koşuyu kazanan atı Robie de var. Ama çoğunluğun favorisi Türkiye'nin atı Çetin.
Kuponlar 'yürüyor'
Çetin önde çıkıyor, arkasında büyük bir destek var. Özellikle Çetin'in sahiplerinin 'Koş koçum' sesleri gür. Atlar son düzlüğe yaklaşırken tribünlerden uğultu yükseliyor. Sekiz numaralı Al Dahma, Çetin'i geçiyor. Biraz önce tribünden yükselen destek sözlerinin yerini yer yer küfürler alıyor.
Ama çoğunluğun kuponu, at dünyasının tabiriyle 'yürüyor'. Bizim kuponumuz da 'birde bir'. Asıl kazanan Katar Başbakanı. Çünkü toplam 850 bin dolarla, dünyanın en büyük Arap atı yarışı ikramiyesinin dağıtıldığı yarışta birincilik onun.
Hipodrom sadece padok ve tribünlerden ibaret değil, geniş hipodromun bir bölümünde piknik alanı bile var. 73 yaşındaki Mahmut Çeper, ikinci koşunun atlarına dürbünle bakıyor. Yabancı atların olmadığı bu yarışı 4 numara kazanıyor. Bu bizim kuponumuz için de iyi bir sonuç: İkide iki.
Üçüncü koşu ise merakla beklenen Safkan İngiliz atlarının 400 bin dolar ödüllü Boğaziçi Koşusu. Bu yarışta Dubai Şeyhi El Maktum'un atı 3 milyon dolarlık Laverock koşacak. Herkes ünlü atı görmek istiyor, yorumlar yapıyor. Bu yarışta Gazi Koşusu'nu, Başbakanlık Koşusu'nu kazanmış başarılı Türk atları da var. Yarış başlıyor.
Erkeklerin bağırışlarının arasında yaşlı bir kadın ellerini birleştirmiş yarışı heyecanla izliyor. Emine Şükran Kayabaş, 1955 yılından beri hipodromun müdavimi. İlk yarışa nişanlısıyla gelmiş: "O günden sonra hayatım değişti. Hep hipodromlardaydık. Çok para kaybettik. Kızıma da bulaştırdım. Bundan kurtulmak için Almanya'ya bile gittik. Orada daha fena olduk. Bir kere 4 bin YTL kazandım. Başka da kazanamadım." Ama bugün kuponu yürüyor ve umudu var.
Onun da yazdığı Bussoni isimli at yarışı kazanıyor. El Maktum kaybediyor. Bizim kuponumuz da 'yürüyor'.
Kaybedenlerin bile sevindiği an
Yarışların arasında şovlar yapılırken dördüncü yarış Enternasyonal Koşusu değil. Ama heyecan yüksek, çoğunluğun kuponları yürüyor. Ama burada bir sürpriz oluyor. Üç numaralı Actionmax tribünün çoğunluğunun sevinci eşliğinde bitiş çizgisini geçiyor. Bizim kupon da 'dörtte dört'.
Bu yarıştan sonra padok alanı çok daha kalabalık. Çünkü Enternasyonal Yarışları'nın en büyük ödüllü koşusu yapılacak. Britanya Kraliçesi 2. Elizabeth'in 1 milyon dolarlık atı Banknote, El Maktum'un 3 milyon dolar değerindeki atı Caradak ve Türkiye'nin umutlu olduğu atı Sabırlı yarışacak. Birincilik ödülü 650 bin dolar.
Atlar fırlıyor. Büyük tezahürat Sabırlı'ya. Sabırlı umutları boşa çıkarmıyor ve milyon dolarlık atları geride bırakarak birinci oluyor. Tribünlerde kaybedenlerin bile büyük sevinci gözleniyor. Bizim kuponumuz da 'beşte beş'. Sırada son koşu var. Bu koşuyu 'Balsultan' kazanıyor, bizim kupon yatıyor.