Zafer Üskül: Zere'nin tedavi koşulları kötü değil

Zafer Üskül: Zere'nin tedavi koşulları kötü değil
Zafer Üskül: Zere'nin tedavi koşulları kötü değil

Zafer Üskül, Güler Zere?nin mahkûm koğuşunda tedavi gördüğü Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi?nde incelemelerde bulundu. FOTOĞRAF: KÜBRA POLAT DHA

Haber: KÜBRA POLAT / Arşivi

ADANA - TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı ve AKP Mersin Milletvekili Zafer Üskül, kanser hastası hükümlü Güler Zere’yi tedavi gördüğü hastanede ziyaret etti. Doktorlardan hastayla ilgili bilgi alan ve koğuş koşullarını değerlendiren Üskül, iddiaların aksina Zere’nin kötü koşullarda kalmadığını söyledi.
Zafer Üskül, DHKP-C davasından 34 yıla hükümlü olan, 14 yıldır cezaevinde yatan, geçen şubat ayından bu yana, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi mahkûm koğuşunda ağız içi kanseri hastalığı nedeniyle tedavisi süren Güler Zere’yi ziyaret etti. Bu sabah Başsavcıvekili Reşit Özcan ile birlikte hastaneye giden Üskül, önce mahkûm koğuşlarını gezdi. Üskül’e Başhekim Prof. Dr. Behnan Alper de eşlik etti.
Zafer Üskül, Zere’nin yanı sıra, farklı hastalıklar nedeniyle aynı hastanenin mahkûm koğuşlarında bulunan dört erkek mahkûmu da ziyaret etti. Ziyaretinin ardından gazetecilere açıklama yapıp, soruları cevaplandıran Zafer Üskül şunları söyledi:
“Gerçeklerin farklı bir biçimde yansıtılmasının hiç kimseye bir yararının olmayacağını düşünüyorum. Zere’ye destek vermek isteyen bir grubun bazı iddiaları var. Öncelikle Zere’nin bodrum katta kaldığını iddia ediyorlar. Zere’nin de kaldığı mahkûm koğuşu bodrum katta değildir. Zemin kattadır. 
Siz zemin katta kalan bir hasta için ‘Bodrum katta kalıyor’ derseniz ondan sonra söyleyecekleriniz konusunda inandırıcı olmanız zorlaşır. Ayrıca normal hastalara yapılan tüm işlemler Zere ve diğer mahkûmlar için de yapılmaktadır. Her gün çarşafları değiştiriliyor ve odaları temizleniyor. Zere’nin odası kamera ile izlemektedir.”
Güler Zere için refakatçileri açısından Türkiye’de bir ilke imza atıldığını da vurgulayan Üskül, akraba olan refakatçilerin her dört günde bir değiştiğini ve sürekli mahkûmun yanında kalma hakkı verildiğini söyledi. Bunun iyi niyet göstergesi olduğunu anlatan Üskül, “Bu Türkiye’de bir ilk uygulamadır ve doğru bir uygulamadır. Bütün bunlar ortadayken basında aslı olmayan yanlış bazı bilgileri yayarak kamuoyu oluşturmaya çalışmanın doğru olmadığını düşünüyorum” dedi.
 Üskül, Zere’nin doktorların gözetimi altında olmasının tedavinin yapılması açısından uygun koşullar yarattığını savunarak “Aksi takdirde her gün dışarıya çıkıp buraya ışın tedavisi alması gerekirdi. Burada da yatıyor olması tedaviyi kolaylaştırıyor. Burada durumu Zere’den kötü hasta bir mahkûm da tedavi görüyor. Yakınlarının cezanın ertelenmesi talebi yok. Belki de yakınları hastanede tedavi görmesinin çok daha uygun olacağını düşünüyor. Zere’ye gıda verilmediğini iddia edenler oldu. Besinleri sağlık durumuna göre veriliyor. Dün sütlaç istemiş ve getirilmiş.”