Zafere farklı bakış

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, demokrasi kültürünün yaşam biçimi olarak benimsenmesini istedi.

ANKARA - Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, demokrasi kültürünün yaşam biçimi olarak benimsenmesini istedi. Zafer Bayramı nedeniyle dün bir mesaj yayımlayan Sezer, "Hukuk devleti, insan hakları ve demokratikleşme alanındaki eksikliklerimizi hızla gidermeliyiz" dedi.
30 Ağustos Zaferi'nin, tarihin akışını değiştiren, ulusun geleceğe yönelişini etkileyen çok önemli bir dönüm noktası olduğunu vurgulayan Sezer, şöyle dedi: "Kurtuluş Savaşı'nın başarıyla sonuçlanmasıyla birlikte, bağımsız, demokratik ve laik Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulması ve gerçekleştirilen büyük devrimler, ulusumuzun çağdaşlık seçimini ortaya koyan ilkeli, ileri görüşlü ve kararlı adımları oluşturmaktadır. En değerli varlığımız olan Cumhuriyet, yeni kurulan bir devletin, bağımsızlığını yeniden kazanabilmek için giriştiği eşsiz bir savaşın sonucunda elde ettiği büyük bir kazanımdır."
'Aydınlık yarınlar için...'
Sezer, Türkiye Cumhuriyeti'nin bölünmez bütünlüğünün, Atatürk ilke ve devrimlerinin korunup kollanmasında herkese önem-li sorumluluklar düştüğüne dikkat çekti. Cumhurbaşkanı, mesajında şunları kaydetti:
"Büyük Önder'in öngördüğü çağdaş uygarlık düzeyine erişebilmek için, Cumhuriyet'in bizlere sunduğu demokrasi kültürünü yaşam biçimi olarak benimsemeli, hukuk devleti, insan hakları ve demokratikleşme
alanındaki eksiklikleri hızla gidermeliyiz.
Bu konudaki başarımız, aydınlık yarınların kurulabilmesi, yurttaşlarımıza daha iyi olanakların sunulabilmesinin de yolunu
açacaktır. 30 Ağustos Zafer Bayramı'nda ulusumuza eşsiz zaferler kazandıran, başta Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, tüm şehitlerimizle gazilerimizi saygı ve şükranla anıyorum. Zafer Bayramı'nı en içten duygularla kutluyor, kahraman ordumuza ve yurttaşlarımıza esenlikler diliyorum."