Zahid Akman'a evrakta sahtecilik davası

Zahid Akman'a evrakta sahtecilik davası
Zahid Akman'a evrakta sahtecilik davası
RTÜK Başkanlığı bugün sona eren Zahid Akman hakkında Almanya'da evrakta sahtecilikten ceza davası açıldı. Akman daha önce yaptığı açıklamada, "Tarafıma mail ile iletilen belgeyi tahrif etmiş değilim" demişti.


BERLİN - Eski RTÜK Başkanı Zahid Akman hakkında Frankfurt Eyalet Savcılığı'nca, ismi açıklanmayan bir kişiyle beraber resmi evrakta sahtecilik suçlamasıyla dava açıldığı belirlendi.
CNN TÜRK Almanya Temsilcisi Erhan Merttürk'ün haberine göre, 17 Haziran 2009'da açılan söz konusu davanın dosya numarası 6310/JS 223836/09.
Ceza hukukçusu Sami Cakı, Alman ceza hukukuna göre evrakta sahtecilik suçunun para cezası veya 5 yıla kadar hapisle cezalandırıldığını söyledi. Cakı, söz konusu işlem bir kamu yetkilisi tarafından yapılmışsa cezanın ağırlaştırıldığını, 1 yıldan 10 yıla kadar hapis verilebileceğini belirtti. Cakı, hafifletici sebepler varsa cezanın 6 aydan 10 yıla kadar olabileceğini kaydetti.
Araştırmacı Ali Gülen de "Olacağı buydu. Bir belgenin bir kısmını yok edip sunarak yanıltıcı karar verdirmek suçtur. Türkiye'de de kovuşturma açılması gerekir. Suçun işlendiği yer aynı zamanda Türkiye. Savcılık harekete geçmeli. Bu yüz kızartıcı bir suçtur" dedi.


AKMAN’DAN ‘HABERCİLİK DERSİ’


RTÜK Başkanı ve Başkanvekili’nin seçildiği toplantının ardından bir basın toplantısında konuşan eski Başkan Zahid Akman, özellikle son 1 yılda hakkında çıkan Deniz Feneri’yle ilgili haberler konusunda hukuk mücadelesi sürdürdüğünü söyledi. Akman, televizyon haberciliği için rehber kitap hazırladıklarını ve bu kitabı tüm televizyon habercilerine dağıtacaklarını açıkladı.
CNN TÜRK Haber Müdürü Rıdvan Akar da, Akman’ın "habercilik dersi" verdiği konuşmaya atıfta bulunarak, "Belgelerle yaptığımız haberler konusunda tereddütümüz yok" ifadesini kullandı.

 

DAHA ÖNCEKİ BELGELER

 Zahid Akman ile ilgili daha önce iki önemli belge açıkladı. Bunlardan birincisi Akman'ın kendisini akladığını iddia ettiği, Almanya'ya girişinde bir yasak ve tedbir olmadığı yönünde 3 Eylül 2008 tarihli bir belgeydi. Almanya'nın Main Taunus bölgesi Yabancılar Dairesi'nden alınan resmi belgenin basına ve kamuoyuna orijinal haliyle açıklamadığı ortaya çıktı. Bundan sonra Frankfurt Kriminal Dairesi resmi belgede sahtecilik yapıldığı gerekçesiyle bir soruşturma başlattı.
Daha onra Zahid Akman'ın avukatlarından bir açıklama geldi. Açıklamada, Almanya'dan gelen resmi belgenin bir bölümü özel hayatı ilgilendirdiği gerekçesiyle kamuoyu ile paylaşılmadığı belirtildi.
Kamuoyundan gizlenen o paragrafta, Akman'ın Almanya'ya gelmesi halinde yabancılar polisi ile irtibata geçmesi isteniyordu. Akman'a göre bu uyarı özel hayatla ilgiliydi.
Haberin çıkmasından sonra Zahid Akman canlı yayında kameraların karşısına geçti ve hakkındaki iddiaların külliyen yalan olduğunu söyledi. Akman o konuşmada orjinal olmayan belgenin hiç bir resmi makama verilmediğini de iddia etti.
Ancak bu doğru değildi. Zira, Akman bu belgeyi basında hakkında çıkan bir haberin tekzibi için Ankara 5. Sulh Ceza Mahkemesi'ne vermişti. Belgede gizlenen bölümde hakkında yürüyen ceza davası nedeniyle ülkeye girişi sakıncalı kararı var, ibaresi yer alıyordu.
Zahid Akman bu orijinal belgenin yayınlanmasından sonra bir kez daha açıklama yaptı ve hakkında yapılan haberlerle ilgili olarak biz gazetecileri akıl, insaf ve izana davet etti.