Zakkumları biz kesmedik, cezasını biz çekiyoruz

Önce dünkü Radikal'de duyurduğumuz olayı hatırlayalım: Erdek sahiline 27 yıl önce dikilen zakkum ağaçları bir gecede yok oldu.

BALIKESİR - Önce dünkü Radikal'de duyurduğumuz olayı hatırlayalım: Erdek sahiline 27 yıl önce dikilen zakkum ağaçları bir gecede yok oldu. Ağaçları deniz manzarasını kapattığı için Tüzün Sitesi'nde oturanların kestiğini ileri sürüldü. AKP'li Belediye Başkanı Hüseyin Sarı da sitenin önüne eskiden zakkumların bulunduğu yere ikişer metre boyunda 15 ilan panosu dikerek site sakinlerini halka şikâyet etti. İlan panolarında şu metin vardı:
"Bu bilbordlar buraya konulmadan önce palmiyeler arkasında 27 yıl önce dikilen zakkum ağaçları vardı. 27 yılda her yıl 5-6 santim büyüyerek iki metre boyunda doğal bir yeşil perde oluşturmuşlardı. 27 yıl önce dikilmelerinin amacı, yürüyüş yapan halkımızla, güneşlenen vatandaşlarımızın birbirine olumsuz etkisini önlemekti. Ancak geçen yıl Tüzün Sitesi sakinleri tarafından manzaraları kapanıyor gerekçesiyle katledildiler. Bu panolar Tüzün Sitesi'nin hiçbir izin almadan katlettikleri yeşil doku anısına konulmuştur."
Panolar tahmin edileceği gibi site sakinlerini çok rahatsız etti. Zakkum ağaçlarının sitenin zemin katında oturan ve evini kiraya verdikten sonra eşi Bora Üleskin ile birlikte İstanbul'a taşınan Harika Üleskin tarafından kesildiğini öne süren Tüzün Sitesi sakinleri, bir kişinin işlediği suçun faturasının sitede oturan 59 kişiye kesildiğini öne sürdü. Site yöneticisi İsmail Akgül, "İnsanlara rezil olduk. Hedef gösterildik" dedi.