Zaman gazetesine kayyum atandı

Zaman gazetesine kayyum atandı
Zaman gazetesine kayyum atandı
İstanbul 6. Sulh Ceza Hakimliği, Zaman gazetesine kayyum atanmasına karar verdi. Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdürü Abdülhamit Bilici, kayyum atanmasının, anayasanın askıya alınması anlamına geleceğini belirtti.

RADİKAL - İstanbul 6. Sulh Ceza Hakimliği, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi üzerine Zaman gazetesine kayyum atanmasına karar verdi. Zaman Gazetesi önünde toplanmalar başlarken kapı zincirlendi ve çevresine şemsiyeler bırakıldı.

 BİLİCİ: ANAYASA ASKIYA ALINIYOR

Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdürü Abdülhamit Bilici, anayasa ile koruma altına alınan medyaya kayyum atanmasının, anayasanın askıya alınması anlamına geleceğini belirtti. "Sağduyulu ve demokrat herkesi medya özgürlüğüne ve Zaman Gazetesine sahip çıkmaya çağırıyorum" diyen Bilici şöyle konuştu: "Medya özgürlüğü anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) tarafından garanti altına alınmış durumdadır. Gazetemize kayyım atanması demek anayasanın askıya alınması demektir. İpek Medya Grubu'na yapılanlardan bu kişilerin medya grubuna kapatmaktan başka bir dertlerinin olmadığını gördük. Umarım bu haber sosyal medya söylentisinden öteye geçmez. Umarım Türkiye bu yoldan döner, normal hukuk yoluna girer." 

Today’s Zaman Genel Yayın Yönetmeni Sevgi Akarçeşme, Periscope’tan yaptıkları canlı yayında, “Belki bugün son gazetemizi çıkaracağız” dedi. 

3 KİŞİLİK KAYYUM

Öte yandan Zaman Gazetesinin de içinde bulunduğu Feza Gazetecilik A.Ş.'ye Sezai Şengönül, Avukat Tahsin Kaplan ve Avukat Metin İlhan'ın kayyum olarak atandığı öğrenildi

EKREM DUMANLI'DAN MESAJ

Zaman gazetesinin eski Genel Yönetmeni Ekrem Dumanlı, Zaman Gazetesi'ne kayyım atanmasına sosyal medya hesabından tepki gösterdi. Dumanlı, Twitter'dan "Demokrasinin kapkaranlık günlerinden biri daha. Özgür medyaya bir darbe daha. Ama hakikati susturamazlar, susmaz!" yazdı.

KAYYUM NEDİR?

Belli bir malın yönetilmesi veya belli bir işin yapılması için görevlendirilen kimselere kayyum denir. Kayyum da vasi gibi vesayet organlarından birisidir. Ancak vasi vesayet altındaki kimsenin hem kendisini gözetlemek, hem de mal varlığını yönetmek ve hukuki işlemlerde onu temsil etmek üzere atandığı halde, kayyum sadece belirli işleri görmek veya mal varlığını yönetmek için görevlendirilir.

Usülsüzlük yapıldığı iddiasıyla özel kurumlara, şirketlere, devletin el koyduktan sonra atadığı yöneticiye kayyum denir. Kayyum'un görevi şirket ya da kuruluşu yönetmek, suç unsuru mahkeme kararı ile sabit olana kadar ya da suçlamalardan söz konusu şirket ya da kuruluş aklanana kadar kurum ya da şirketi idare etmektir. Bu kapsamda her türlü kararı alarak uygulamak, yeni yönetim belirlemek, suçlamalara konu olan faaliyetler varsa bunları sonlandırmaktır.

BASIN KONSEYİ: SANSÜR GİRİŞİMİ

Basın Konseyi, Zaman Gazetesi, Meydan Gazetesi ve Today's Zaman gazetesine kayyum atanmasının bir sansür girişimi olduğunu belirtti.

Konsey'den yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Ceza Muhakemesi Kanununun 133. maddesinde “şirket yönetimi için kayyım tayiniö için öngörülen koşullar dikkate alınmaksızın uygulanan tedbirler, Anayasamızın 26. ve 28. maddesindeki ifade özgürlüğü ve basın hürriyetine aykırı olduğu gibi;

Anayasanın 30. maddesinde yer alan, basın araçlarının suç aleti olduğu gerekçesiyle zapt ve müsadere edilemeyeceği veya işletilmekten alıkonulamayacağı yönündeki düzenlemenin “kanuna karşı hileö yoluyla dolanılması anlamına da gelmektedir.

Daha önceki kayyım atamaları ve çalışma tarzları dikkate alındığında, anılan medya organlarına yönelik bu yeni girişimin de benzer ihlallerin tekrarını teşkil edeceği anlaşılmaktadır.

Halkın haber alma hakkını ve dolayısıyla demokrasiyi ciddi biçimde tehdit eden bu uygulamalardan vazgeçin derken, yine yüzlerce gazetecinin işsiz kalması tehdidiyle yüz yüzeyiz.

Siyasal konjonktürden kaynaklandığını düşündüğümüz bu tür uygulamalar Devletimizin demokrasi ve insan hakları karnesine kırık not olarak yazılmakta, uluslararası alanda da tepki ile karşılanarak Türkiye'nin prestjini düşürmektedir.

Öte yandan, basına ve mensuplarına yönelik yargı yoluyla yapılan saldırılara ilişkin olarak daha önce çeşitli vesilelerle vurguladığımız ve zamanla haklılığımızın birçok defa kanıtlandığı üzere, hukuka ve usule aykırı olarak işlem yapan görevlilerin hukuki, mali ve cezai açıdan kişisel sorumluluklarının söz konusu olacağı unutulmamalıdır.

Basına yönelik tasarruflarda siyasi gelişmelerin etkisinde hareket edilmemesi ve hukuka bağlı kalınılması, aksine davranışın hem ülkemiz hem de ilgililer açısından vahim sonuçlarının olacağı hususundaki iyi niyetli uyarımızı yapmayı görev biliriz.

Basına yönelik sistematik baskılardan ve basın özgürlüğünü yok etme çabalarından vazgeçilmelidir.

Hukuk geçmişte olduğu gibi, hem bugün hem de gelecekte herkese lazımdır!"

 


  ETİKETLER:

  Mahkeme

  ,

  zaman

  ,

  Zaman gazetesi

  ,

  kayyum