Zaman gazetesine polis baskını

Zaman gazetesine polis baskını
Zaman gazetesine polis baskını
Beş polis ekibi ve iki avukat, Zaman gazetesinin Yenibosna'daki binasının arkasında yer alan Feza Gazetecilik A.Ş.'nin matbaasında, bir süre önce kayyum atanan Bugün gazetesinin yerine çıkarılan "Özgür Bugün" gazetesini bastığı gerekçesiyle arama yapıyor.

RADİKAL - Kayyum atanan Bugün ve Millet gazetelerinin yerine, "Özgür Bugün" ve "Özgür Millet" gazetelerinin basıldığına dair ihbar üzerine, 5 kişilik polis ekibi ile 2 avukat Zaman Gazetesi'ne gitti.

Saat 22.00 sıralarında 2 avukat eşliğinde gazetenin Gazetenin Yenibosna'daki merkez binasına saat 22.00'de giden ekibin mahkeme kararıyla arama yaptığı kaydedildi. Polis ekibi ve avukatlar gazete binasında arama yaparken gazete çalışanları bahçeye çıkarıldı.
Gazete çevresinde de 1 TOMA ve 1 otobüs dolusu Çevik Kuvvet ekibiyle önlem alındı.

RADİKAL - İstanbul Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talebi doğrultusunda, Bakırköy 3. Sulh Ceza Hakimliği tarafından, Feza Gazetecilik A.Ş.'nin matbaasında “Özgür Bugün" isimli gazetenin basıldığı iddiasıyla arama kararı çıkarıldı.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, mahkeme kararıyla kayyum tarafından yönetilen "Bugün" gazetesi ile aynı logoya sahip olan ve sadece marka adının önüne "Özgür" kelimesi konulan "Özgür Bugün" isimli gazeteyi bastığı iddiasıyla, Yenibosna'daki Feza Gazetecilik A.Ş.'nin basım yerinde delil toplanması amacıyla mahkemeden arama kararı çıkarılması için talepte bulundu.

MARKALAR KANUNU UYARINCA

Başsavcılığın, “Marka hakları hukukunun çiğnendiği" iddiasıyla yaptığı başvuruyu değerlendiren Bakırköy 3. Sulh Ceza Hakimliği de talebi kabul etti. Mahkeme, 556 sayılı Markalar Hakkındaki Kanun Hükümlü Kararname gereğince, "Marka hakları hukukuna aykırılık"tan dolayı, "Özgür Bugün" adlı gazetenin künyesinde basım yerinin Feza Gazetecilik A.Ş. olarak görünmesi dolayısıyla, gazetenin burada basılıp basılmadığının tespiti için arama kararı çıkarılmasına karar verdi.

ZAMAN GAZETESİNİN YANINDA

Karar doğrultusunda, 5 kişilik bir polis ekibi, saat 22.00 sıralarında 2 avukat eşliğinde Zaman Gazetesi'nin arka tarafında yer alan Feza Gazetecilik A.Ş. matbaasına geldi. Mahkemeden arama kararı çıkarıldığını belirten polis ekibi ve avukatlar Feza Gazetecilik A.Ş. matbaasında arama çalışmalarına başlarken, personel de bahçeye çıkarıldı.

Bina çevresinde de 1 TOMA ve 1 otobüs dolusu Çevik Kuvvet ekibiyle önlem alındı.

 Yüksel KOÇ - Hayati KILIÇ - Mehmet İlkay ÖZER / DHA