Zaman yazarı Hüseyin Gülerce: Oyum AK Parti'ye

Zaman yazarı Hüseyin Gülerce: Oyum AK Parti'ye
Zaman yazarı Hüseyin Gülerce: Oyum AK Parti'ye
Önce 'dershanelerin kapatılması' tartışması, ardından 'yolsuzluk operasyonu'... Hükümetle Gülen cemaati arasındaki ilişkilerin görülmemiş şekilde gerginleştiği bir dönemde, Zaman yazarı Hüseyin Gülerce tansiyonu düşürmeye yönelik bir yazı yazdı.

Radikal.com.tr – Hükümetle Fethullah Gülen cemaati arasında yaşanan ve dershanelerin kapatılmasına yönelik tasarının ortaya çıkmasıyla hararetlenip yolsuzluk ve rüşvet operasyonuyla zirve yapan gerilimde tansiyonu düşürmeye yönelik bir hamle daha geldi. Dün Twitter hesabından tarafların ‘barışması’ için atılması gerekli adımları yazan Zaman gazetesi yazarı Hüseyin Gülerce, bugünkü yazısında da, taraflar arasındaki çatışmayı bir “yangına” benzeterek, “Bu yangın, hükümet-cemaat meselesini çoktan aştı. Yanan Türkiye ’dir, yanan ülkemizdir, milletimizin geleceğidir…” dedi.

Gülerce, yaklaşan yerel seçimlere de değindiği yazısında, “Mesela ‘Cemaat İstanbul ’da şu adayı destekleyecek, falan partiyle ittifak edecek’ söylentileri, yangına benzin dökmektir” dedi ve kendi oy tercihini de açıkladı: . “Kararım şimdiden net. Hüseyin Gülerce olarak bir oyum var. AK Parti adayına oy vermeyi düşünüyorum.”

Hüseyin Gülerce’nin yazısından bazı bölümler şöyle:


Bu yangın söndürülebilir mi?Önce dershaneler, şimdi de rüşvet ve yolsuzluk operasyonu üzerinden, giderek büyüyen bir yangın var. Bu yangın, hükümet-cemaat meselesini çoktan aştı. Yanan Türkiye’dir, yanan ülkemizdir, milletimizin geleceğidir…

(…) Yangını kim başlattı, kim büyütüyor, kabahat kimdeydi, sorularının pek bir önemi yok. Bugün mesele, yangının nasıl söndürüleceğidir… Yangına benzinle gidilmez. Yangına su ile gidilir. Yangının büyüklüğüne aldırmadan kimin elinde bir damla, bir maşrapa su varsa yangının üzerine dökmeli. Vakit geçmiş değil. Gelinen noktada her şeye rağmen bu yangın söndürülebilir. Zararın neresinden dönülse kârdır.

(…) Üç temel ilkede anlaşmalıyız: Birincisi; yolsuzluk, rüşvet, devletin malına göz koyma, yetimin hakkını çiğneme karşısında kimse taviz vermemelidir. Ucu kime dokunuyorsa, nereye varıyorsa üzerine gidilmeli.

İkincisi, devlet içinde seçilmiş iktidara karşı, paralel güç oluşturma, kafa tutma, tuzak hazırlama peşinde olan kim varsa gözünün yaşına bakılmasın. Milletin AK Parti’ye sandıkta verdiği iktidar emanetini korumak, milletin namusunu korumak gibidir.

(…) Üçüncüsü, laf getirip götürenlere, kara propagandaya, iftiralara prim verilmemelidir. Mesela, “Cemaat İstanbul’da şu adayı destekleyecek, falan partiyle ittifak edecek” söylentileri, yangına benzin dökmektir. Şahsen ben bu meselede, Hürriyet’in Pazar ekinde yayımlanan şu cevabı verdim: “Öncelikle Hizmet hareketi hakkında konuşamam. Yerel seçimlerde aday daha fazla öne çıkıyor. İnsanlar yaşadığı şehre, ilçeye kimin daha yararlı olacağına bakıyor. Bazı yerlerde, iktidar partisinden başkan olursa daha fazla hizmet gelir, düşüncesi de etkili oluyor. Son hükümet-cemaat meselesinden dolayı gönlüm kırık olsa da, ben oyumu, yaşadığım Yalova’ya göre kullanacağım. Kararım şimdiden net. Hüseyin Gülerce olarak bir oyum var. AK Parti adayına oy vermeyi düşünüyorum.” Yangın, hâlâ söndürülebilir…


  http://www.radikal.com.tr/116795611679566

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  suizana sebep olmak da haramdır. - fenari16

  Başkalarına suizanda bulunmak elbette çirkin bir şey ve haramdır.Fakat aynı şekilde başkalarının suizanına sebep olacak iş ve amelde bulunmak,sözler sarfetmek de haramdır.Bizler senelerce Hoceefendinin vaaz kasetleri ile,doğrudan vaazları ve r.nur kitapları ile yetişmiş insanlarız.Ama elinizi vicdanınıza koyarak söyleyiniz lütfen Hocaefendinin 1968 yıllarındaki İzmir Kestane Pazarı Camiindeki hal ve yaşayışı ile Amerikaya gittikten sonraki yaşayışları arasında bir benzerlik var mı?Dinlerarası diyalog ucubesinin,papazlara hahamlara sevgi,sygı ve muhabbet gösterilmesinin dinimizde bir yeri ve izahı var mı?Cebrail Aleyhisselama ve Peygamber Efendimize(aleyhisselam)yapılan saygısızlık ve edepsizliklerin haşa bir izahı yapılabilir mi?Bu sorulara bir cevabınız olmadığı sürece sizlere olacak sui zannımdam sanırım mesul olmam.Her şeye rağmen Sizin yazılarınızı fırsat buldukça okumaya çalışıyor,gazetenizi de ibret nazarı ile ve üzerimizdeki manevi nimetlere bir ayna vazifesi görmesinden dolayı internetten takip ediyorum.Yine de tamamen tükenmemiş olan basiretiniz ve ortalığı yatıştırıcı yazılarınız ve söylemleriniz nedeniyle teşekkür ederim.

  dersanelerin yolsuzluğu - ramazan_ygt

  sayın gülerce ben 3 çocuğumu sizin dersanelerinize gönderdim son yılnda bir tek senedimi ödeyemedim rice ettim süre istedim olmadı avukata verildi 200 lira için 750 lira ödedim nasıl ödedim diyorsan mezar almıştım onu sattım bunların hepsi belgeli ispatlı merak ediyorum dersaneler haksız yere kaçyüz milyar dolar götürdüler bir araştırırmısın madem adam gibi adamsın hodri meydan istediğiniz an yüz yüzede görüşürüm benim yalanım yok ben müslümanım

  Hocaefendiye İhanet Etme Hüseyin Bey - Mehmet Can Özdarendeli

  Hüseyin Bey'in Hocaefendi'nin çizgisinden çıktığı gün gibi aşikar.Eğer sen Hizmet Hareketine mensup biri olarak gidip hırsızlara oy veririm diyorsan bence Zaman'dan istifanı ver ve AKP ampul rozetini tak,Allah'tan korkman kuldan utanman yok mudur senin Sayın Gülerce....

  uzlaşma - sakar47

  1- sende çal bende 2- sende ye bende 3- yolsuzluk, rüşvet, devlet kademelerini birlikte bölüşelim

  Olamaz... - yalcineren

  "Üç temel ilkede anlaşmalıyız: Birincisi; yolsuzluk, rüşvet, devletin malına göz koyma, yetimin hakkını çiğneme karşısında kimse taviz vermemelidir. Ucu kime dokunuyorsa, nereye varıyorsa üzerine gidilmeli." demişsiniz de ucu Başbakan'a ve ailesine hatta AKP'li pek çok bakana, milletvekiline ve belediye başkanlarına kadar gidiyor. Yıllardır gemiciklerden, birden peydahlanan hastanelerden, Deniz Feneri'nden, Ankara'nın borcundan, İstanbul'un rantından bahsedip duruyoruz. Yani o uç tıkalı, bir yere gidemez, götürtmezler. Tayyip'in ne kadar intikamcı, Cumhurbaşkanı'nın deyimiyle "Rövanşist" bir insan olduğu tecrübeyle sabit. Ya Cemaat Tayyip Erdoğan Cumhuriyeti'ni yıkacak ya da Tayyip Erdoğan Cumhuriyeti Cemaati yakacak. 3 ayınız var. 3 ay içinde sonuç alamazsanız, yerel seçimlerin sonuçları şu an pek çok kişinin ön gördüğü gibi olursa otomatikman öpüşüp barışacaksınız, kaldığınız yerden sevişmeye devam edeceksiniz...

  DURUŞ - BENCE DE

  Bir gün adam gibi sözünüzün arkasında durduğunu görürsem ben de oyumu AKP ye veririm, ülke sadece kavşaklardan geçmiyor...maalesef kavşaklardan da geçmiyor!