Zaman yine işkence lehine

Yıllarca devam ettiği için sanıklarının zamanaşımı nedeniyle ceza çekmeden kurtulduğu işkence davalarına bir yenisi daha eklenmek üzere.
Haber: AHMET ŞIK / Arşivi

İSTANBUL - Yıllarca devam ettiği için sanıklarının zamanaşımı nedeniyle ceza çekmeden kurtulduğu işkence davalarına bir yenisi daha eklenmek üzere.
Kamuoyunda İkinci Manisa davası olarak bilinen işkence davasının mağdurları arasında bulunan Devrim ve Özgür Öktem'in anne ve babası Mahmut ve Memnune Öktem çifti, 26 Şubat 1997'de gözaltında işkence gördükleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.
Soruşturma sonunda İstanbul Emniyeti Terörle Mücadele Şubesi'nde görevli Mustafa Sara, Metin Şenol, Hayati Sönmez ve Fatih Berkup hakkında Ocak 1998'de dava açıldı. TCK'nın 243/1. maddesi uyarınca 'efrada suimuamele' iddiasıyla İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmeye başlanan dava, 14 Kasım 2001'de sonuçlandı. Mahkeme Mustafa Sara'ya, baba Öktem'e işkence yaptığı gerekçesiyle 10 ay ağır hapis ve 1 yıl memuriyetten men cezası verip ertelerken, diğer sanıklar için bera-at kararı verdi. Bu karar, mağdurların avukatı Gülizar Tuncer'in temyizi üzerine Yargıtay 8. Ceza Dairesi'nce bozuldu.
Aynı mahkeme yeniden yargılama sonunda 9 Şubat 2004'te sanıkların tümüne, Öktem çiftine işkence yaptıkları gerekçesiyle bir yıl ağır hapis ve bir yıl memuriyetten men cezası verdi. Ancak mahkeme, sanıkların cezasını önce 10 aya indirdi, ardından da erteledi. Avukat Tuncer'in yeniden temyiz ettiği dava altı ay içinde sonuçlanmazsa, zamanaşımına girerek düşecek.
Sanık Berkup, daha önce de Öktem çiftinin çocuklarının da aralarında bulunduğu 12 kişiye işkence yaptığı ididasıyla açılan bir başka davadan yargılanıp ceza almıştı. Sara ise, gördüğü işkence nedeniyle kollarında kalıcı sakatlık oluşan Gülderen Baran davasında yargılanmıştı. İki polis de ceza aldığı halde, dosya zamanaşımına girdiği için kurtulmuştu.