Zaman'ın sitesinde bir garip ses kaydı

Zaman'ın sitesinde bir garip ses kaydı
Zaman'ın sitesinde bir garip ses kaydı

Zaman?ın internet sitesindeki haberle ilgili bir açıklama yapan Erkan Mumcu, İsmail Hakkı Karadayı ile iki kez görüştüğünü söyledi.

ANKARA - Zaman Gazetesi, 11. Cumhurbaşkanı’nın seçim sürecine ilişkin olarak ne zaman ve nerede kaydedildiği belli olmayan, yasallığı tartışmalı bir ses kaydı yayımladı. Zaman Gazetesi’nin www.turktime.com sitesini kaynak göstererek internet sitesinde yer verdiği haberde, sesin eski Genelkurmay Başkanlarından emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı’ya ait olduğu öne sürüldü. Habere göre; Karadayı, Cumhurbaşkanlığı seçiminde eski Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu’yu Meclis’teki oylamaya girmemesi için uyardığını aktarırken Mumcu’nun Cumhurbaşkanı’nı halkın seçmesinden yana olduğunu söylediğini belirtiyor. Kayıttaki sesin sahibi, Cumhurbaşkanın  halk tarafından seçilirse askerin müdahale ederek ‘bunu temizlemesi’ gerektiğini de savunuyor.
Ses kaydı ile ilgili olarak yazılı açıklama yapan Mumcu, kayıtta yer alan ve şahsına yönelik hakaret içeren sözler dolayısıyla hakaret davası açacağını belirtirken, sesin ait olduğu iddia edilen Karadayı ile cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda görüştüğünü doğruladı. Mumcu, üç dakika sürdüğünü belirttiği  telefon konuşmasına ilişkin olarak şunları söyledi: “367 tezine destek vereceğimizi umduğunu beyan etmiş ve bizden ‘367 iddiasının hukuksal bir temelinin bulunmadığı bu hususta en doğru çözümün seçimi halkın yapacağı bir anayasa değişikliği olduğu’ yanıtını almıştır. Seçimi halk yapsa da yine AKP’li bir ismin seçilebileceği yönündeki kaygısını ifade etmiş ve benden ‘demokrasi böyle bir şey’ yanıtını almıştır.”
Karadayı ise ses kaydına ilişkin açıklama yapmaktan ısrarla kaçındı. (Radikal)