Zamlar halkoyuna

Titiz inceleme
Cumhurbaşkanı Sezer, Anayasa paketini titiz bir incelemeye aldı ve maddeleri ayrı ayrı referanduma götürme yetkisi için hukukçu görüşüne başvurdu. İktidar partileri, maddelerin tek tek halkoyuna sunulamayacağını iddia ediyor. Ancak vekiller tepki üzerine 'kıyak
emeklilik ve zam'ı sahiplenmekten vazgeçti.
Emeklilerden protesto
Sivil toplum kuruluşlarının 'kıyak emeklilik ve zam'ı kınayan açıklamalarına dün de barolar ve emekliler sendikası eklendi. Barolar Birliği Başkanı "Türkiye krizdeyken, milletvekillerinin bunu yapması kabul edilemez" dedi. Tüm Emekliler Sendikası ise bu konuda Ankara'da bir protesto gösterisi yaptı.

ANKARA - Anayasa değişikliği paketine milletvekillerinin kıyak maaş ve emeklilik
hakkına ilişkin düzenleme sokmalarına halkın tepkisi büyüyor. Cumhurbaşkanı'nın söz konusu düzenlemeyi paketten ayrı referanduma sunma olasılığı ise hükümeti kaygılandırdı.
İktidar partilerinin sözcüleri, Anayasa değişikliği paketinin maddelerinin ayrı ayrı referanduma sunulamayacağını öne sürüyor. Muhalefet ise Cumhurbaşkanı'nın maddeleri halkoyuna götürebileceğini söyledi. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ise paketi titiz bir incelemeye aldı. Sezer'in özellikle paketin maddelerini ayrı ayrı halkoyuna sunma yetkisi konusunda hukukçulardan görüş istediği öğrenildi.
Barolar: İçimize sinmedi
Türkiye Barolar Birliği Başkanı Özdemir Özok, uluslararası sözleşmelere yasa statüsü veren maddenin reddinin ardından milletvekilleri maaşının artırılmasına tepki gösterdi. Özok, şunları söyledi: "Türkiye ağır bir krizden geçerken, milletvekillerinin maaşlarını artırmaları, halk nazarında itibarlarının düşmesine neden oldu. Bunu bütün insanlarımız hissederken, parlamentonun kendi maaşlarını artıran bir Anayasa değişikliğini kabul etmesi içimize sinmedi. Yolsuzluklara karışmış bir parlamenterin dokunulmazlığını engelleyen maddeyi bile reddettiler. Kimse dokunulmazlık zırhına sığınmamalı."
İktidarı telaş aldı
Sezer'in, kıyak milletvekili maaşı ve emeklilik hakkı ile ilgili Anayasa paketine son anda giren düzenlemeyi halk oyuna sunma olasılığı özellikle iktidar gruplarını kaygılandırdı. Koalisyon ortakları Sezer'in bu maddeyi paketten ayrı olarak halkoyuna sunamayacağı görüşünde. Bu konuda hükümet ortaklarının değerlendirmeleri şöyle:
Murat Sökmenoğlu (TBMM Başkanvekili-MHP): Cumhurbaşkanı Sezer'le Başbakan Bülent Ecevit MGK toplantısında tartıştılar. Anayasalar havada uçuştu. Türkiye'de ekonomik kriz iyice tırmandı. Onun için Cumhurbaşkanı'nın ne yapacağı belli olmaz.
Mehmet Şandır (MHP Grup Başkanvekili): Cumhurbaşkanı paketin tümünü referanduma götürebilir. Ancak halkı bu meseleyle meşgul etmemek için götüreceğini zannetmiyorum. Yine de tavrını bekleyip görmek lazım.
Nejat Arseven (Devlet Bakanı- ANAP): Paketin maddeleri tek tek halkoyuna sunulamaz. Bana göre paketin onaylanmasında sıkıntı olmaz.
Yüksel Yalova (TBMM Başkanvekili ANAP): Cumhurbaşkanı Sezer'in paketi ancak toptan Meclis'e ya da referanduma götürme yetkisi var. Sezer, maddeleri ayrı ayrı referanduma sunamaz. Çıkartılan kanun bu anlamda Cumhurbaşkanı Sezer'i bağlar.
Beyhan Arslan (ANAP Grup Başkanvekili): Cumhurbaşkanı'nın Anayasa paketinin maddelerini ayrı ayrı Meclis'e geri gönderme ya da referanduma götürme yetkisi yok. Tamamen götürebilir. Ben, Sezer'in onaylayacağını düşünüyorum. Çünkü kasım ayında AB İlerleme Raporu açıklanacak.
Muhalefet: Onaylanmasın
Lütfü Esengün (SP Genel Başkan Yardımcısı): Anayasa'nın 175. maddesine göre Cumhurbaşkanı, Anayasa değişikliklerinin tümünü ya da gerekli gördüğü maddeleri halkoyuna sunabilir. Yeni düzenlemede,
'tümüyle götürebilir' ibaresi yer alıyor. Ama eski düzenleme yenisi onaylanmadığı için yürürlükte. Bunun için tek maddeyi halkoyuna sunabilir. Engel kural yok.
Ertuğrul Yalçınbayır (AKP Genel Sekreteri): Paketin 38'inci maddedeki 'tümüyle oylanır' ifadesi, halkoylamasına birden fazla madde gidecekse oradaki maddelerin tek tek değil hepsinin birden oylanması anlamına geliyor. Sezer, kıyak emeklilik ve maaş zammıyla ilgili maddeyi halkoyuna sunabilir.
Bülent Arınç (AKP Grup Başkanı): Cumhurbaşkanı paketin tamamını referanduma götürebilir ya da Meclis'e geri gönderebilir.
Keşke gönderse.
Turhan Güven (DYP Grup Başkanvekili): Cumhurbaşkanı'nın paketi ya toptan Meclis'e geri gönderme ya da referanduma götürme yetkisi vardır.
Deniz Baykal (CHP Genel Başkanı): Sezer'in değişikliği paketten ayırıp referanduma sokma hakkı var.
Tansu Çiller (DYP Genel Başkanı): Anayasa paketine eklenen milletvekillerine 'kıyak maaş' hükmü DYP' nin bilgisi dışında geçti. Milletvekillerinin maaşlarının artışının Anayasa'ya girmesi yanlış. Milletvekillerinin birçoğunun inisiyatiflerinin dışında olay gerçekleşti. Mesulü DYP değil.