Zana: Azınlık değil çoğunluk üyesiyiz

Avrupa Parlamentosu'nun davetlisi olarak Brüksel'de bulunan eski DEP milletvekili Leyla Zana, AB'ye azınlık siteminde bulundu. AP Başkanı Josep Borrell tarafından kabul edildikten sonra...
Haber: GÜVEN ÖZALP / Arşivi

BRÜKSEL - Avrupa Parlamentosu'nun davetlisi olarak Brüksel'de bulunan eski DEP milletvekili Leyla Zana, AB'ye azınlık siteminde bulundu. AP Başkanı Josep Borrell tarafından kabul edildikten sonra başta AP Dışişleri Komisyonu (AFET), parlamentodaki siyasi gruplarda bir konuşma yapan Zana, İlerleme Raporu'nda Kürtlerden 'azınlık' diye söz edildiğini hatırlatılarak "Kürtler azınlık değil. Bu tanım bizi çok rahatsız etti. Kürtler, çoğunluğun bir öğesidir. Şu anda tek istedikleri yasal güvencedir" dedi.
Türkiye'de bazı alanlarda devrim niteliğinde değişiklikler yaşandığını ve Kürt sorununa ilişkin tabuların yıkıldığını söyleyen Zana, "Dünün Türkiyesi'yle bugünün Türkiyesi'ni karşılaştırdığımda büyük ilerleme olduğunu söyleyebilirim" diye konuştu.
Kürtçeyi cezaevinde öğrendiğini ve bunun acı olduğunu belirten Zana, Kürtlere tanınan hakların kendisini iyimser olmaya ittiğini, ancak eksikler bulunduğunu söyledi. AB'yi 'Kürtlerle Türkler arasında barış köprüsü' olarak tanımlayan Zana, Türkiye'nin birliğin bir parçası olması gerektiğini söyledi.
Avrupa Parlamentosu'ndaki turunda ayakta alkışlanan Zana, AFET'te konuşurken söz alan Hollandalı parlamenter Joost Lagendijk, "Kürtler Türkiye'ye, Türkiye de AB'ye aittir" dedi.