Zana: Barış zamanı

Eski DEP'liler Diyarbakır'da 'Barış ve Demokrasi' mitingine katıldı. Leyla Zana, şiddetin körükleyicisi olmayacaklarını söyleyerek, "Sözüm Kongra-Gel'edir. Ateşkes en az altı ay daha bozulmamalı. Kardeş Türk halkıyla barış çabası sürmeli" dedi.
Hatip Dicle ise şöyle konuştu: Son zamanlarda yüreğimizi parçalayan haberler alıyoruz. Polisle, askerle, dağdaki gençle ilgili yürek parçalayan görüntüler izledik. Çatışmayı bitirmek için yasal düzenleme gerek.

DİYARBAKIR - Geçen çarşamba tahliye edilen eski DEP milletvekilleri Leyla Zana, Orhan Doğan, Hatip Dicle ve Selim Sadak, 10 yıl aradan sonra dün gittikleri Diyarbakır'da sevgi gösterileriyle karşılandı. DEHAP'ın seçim otobüsünün üstüne çıkan eski DEP'liler, yol boyunca kalabalıklar tarafından alkışlandı, apartmanların balkonlarından çiçekler atıldı.
Kürtçe selam
Zana'dan önce platforma Abdullah Öcalan'ın ablası Havva Keser'le kız kardeşi Fatma Öcalan çıkarıldı ve anons edildi. Mitinge katılan yaklaşık 50 bin kişiyi "Guşkü beraemine aziz" (Aziz kardeşlerim) diyerek selamlayan Zana, Türk-Kürt kardeşliği için konuşmasına Türkçe devam edeceğini söyledi. Zana, şöyle konuştu:
"13 yıllık sürede bizleri yüreklerinizde taşıyarak umut verdiniz. Altı yıllık barış sürecinin de koruyucuları siz oldunuz. Gönlü büyük olan halklar barışı kurar.
Havaalanından buraya kadar yürüyerek ayaklarınız ezildi, sizin ayaklarınıza
çorap olayım. Dün yasaklanan diller bugün serbest. Bir tabunun kırıldığına şahit olduk. Halkımın ve ülkemin beklentisine yanıt olmak namus borcumdur."
Leyla Zana, hükümete seslenirken konuşmasının 'Yuh' sesleriyle kesilmesi üzerine ise şunları söyledi: "Hayır, haklarınızı kimseyi incitmeden isteyin. Bizler şiddetin körükleyicisi değil, barışın emekçileri olacağız. Bu çağrım Kongra-Gel'edir. En az altı ay bu ateşkes bozulmamalı. Bu halk kardeş Türk halkıyla barış çabasını sürdürmeli.
Bu coğrafya Filistin, Lübnan, Yugoslavya olmamalı. ABD ve Avrupalılara sesleniyorum. Halkları birbirine boğazlatmayın."
Zana, hükümete de şöyle seslendi: "Operasyonların durdurulmasını ve diyaloğa zemin yaratılmasını istiyoruz. Bu ülke gençleri artık ölmemeli. Ben bir anayım. Çocuklarımızın ölümü yüreğimi incitiyor. Barış emek gerektiriyor, ter dökmek gerekiyor, kan değil. 15 yıl bir savaş ortamı yaşadık. Büyük acılar çektik. Yaraların kapanması için zamana ihtiyaç var."
Zana'nın konuşmasından sonra kalabalık, 'Barışın elçisi İmralı'da',
'Hepimiz Apocuyuz' sloganları attı. Mitingdekiler daha sonra kimliklerini göstererek, 'Ant içiyoruz bu topraklarda daha nice kutsal buluşmaları gerçekleştireceğiz', 'Ne inkâr ne ayrılık demokratik cumhuriyet', 'İmha ve şiddet politikalarına son' diye bağırdı.
Dicle: Öcalan çalışıyor
Zana'dan sonra konuşan Dicle de şunları söyledi: "Son zamanlarda yüreğimizi parçalayan haberler alıyoruz. Polislerle, askerlerle, dağdaki gençlerle ilgili yüreğimizi parçalayan görüntüler izledik. Çatışmayı bitirmek ve cezaevindeki 5 bin kişinin sürece katılması için yasal düzenlemeler yapılmalı.
Beş yıldır çatışma sürecini ortadan kaldırmak için projeler yürütülüyor. Projeyi Abdullah Öcalan yapıyor. Öcalan'ın barış mimarlığını daha iyi yapabilmesi için şartlar oluşturulmalı." Orhan Doğan ise, "Sizin için zindanlarda yatmanın önemi yok. Size canımız feda olsun" dedi.
Zana ve arkadaşları daha sonra Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'i, ardından da Vali Nusret Miroğlu'nu ziyaret etti.
Gül: Olgunlaşmışlar
Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, 10 yıllık cezaevi hayatının herkes gibi eski DEP milletvekillerini de olgunlaştırdığını söyledi. Gül, atv'de dün katıldığı bir programda, geçen cuma kendisini ziyaret eden eski DEP' lilere ilişkin izlenimlerini şöyle anlattı: "Herkeste uzun hapis hayatının verdiği olgunluk oluyor. Onlarda da iyi niyeti gördüm. Umarım herkes sorumluluklarını taşır."
'Talep gelirse görüşürüm'
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da, Gül'ün, başbakan yardımcısı sıfatıyla Zana ve arkadaşlarını kabul etmesini, "Çok önemli aşama" diye değerlendirdi. Erdoğan, talep gelmesi durumunda eski DEP milletvekilleriyle
görüşebileceğini de söyledi.
ABD dönüşü Atatürk Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, DEHAP lideri Tuncer Bakırhan'ın, 'Kürt sorununda hâlâ adil ve demokratik bir çözüme ulaşılamadığı ve genel af beklentisi olduğu' yönündeki sözlerinin anımsatılması üzerine şöyle konuştu: "Hükümet, programındaki bütün açılımları yapmıştır. Halk ve dünya takdirle karşılıyorsa, hâlâ bunları anlamayanlara üzülürüm."
(dha, anka, Radikal)