Zana ifade verdi: 'Öcalan terörist lider değil'

Eski DEP'li Leyla Zana, Abdullah Öcalan'a 'Kürtlerin lideri' dediği, federasyon istediği ve 'Kürdistan' ifadesini kullandığı için ifade verdi: "Öcalan terör örgütünün değil, Kürt halkının liderlerinden biri."

DİYARBAKIR - Eski DEP milletvekili Leyla Zana, seçimler öncesi yaptığı konuşmalarda Abdullah Öcalan için Kürt lideri dediği ve eyalet sistemi talep ettiği için hakkında açılan soruşturmalarda savcıya ifade verirken, sözlerini savundu.
Seçimler öncesi DTP milletvekillerinin desteklenmesi için Diyarbakır, Adıyaman ve Iğdır'da yapılan mitinglerde, Türkçe- Kürtçe konuşan, konuşmalarında terör örgütünün propagandasını yaptığı gerekçesiyle hakkında üç ayrı soruşturma açılan DEP eski Milletvekili Leyla Zana, dün akşam saatlerinde avukatları ile Diyarbakır'da Cumhuriyet Başsavcılığı'na giderek ifade verdi. Zana ifadesinde, şahsi görüşüne göre Abdullah Öcalan'ın Kürt halkının liderlerinden biri olduğunu ileri sürerek, "Öcalan'ı terör örgütü lideri olarak görmüyorum" dedi.
Eyalet sistemine de değinen Leyla Zana şöyle konuştu: "Amacım siyasi sınırların çizilmesi, toplumların bölünmesi değildir. Ülke bütünlüğü içerisinde herkesin kendisini özgürce ifade etmesini sağlamaktır Benim herhangi bir suç işleme kastım yoktur. Ben sadece düşüncelerimi, geleceğe olan umutlarımı ve öngörülerimi toplum ile paylaştım. Sorunları paylaşarak çözmenin daha kolay bir yol olacağını düşünüyorum."
'Kürdistan sözü realitedir'
Zana, Kürdistan kelimesini kullanmasıyla ilgili olarak da, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşuna kadar bu kelimenin kullanıldığını anlatarak, şu savunmayı yaptı: "Bu realitedir. Bu toplum, Kürt ve Kürdistan dediğinde kendisini rahatlamış hisediyor. Her halk gibi kendi onuru ve kimliğiyle yaşamak istiyor. Kendi kimliğiyle kendisini ifade etmesi bir Türk için de bir Kürt için de bir İngiliz için de en doğal haktır."