Zana, üç önderini sıraladı

Eski DEP milletvekili Leyla Zana, Nevruz konuşmasında Kürtlerin üç öncüsünü şöyle sıraladı: Celal Talabani, Mesud Barzani ve Abdullah Öcalan.

DİYARBAKIR - Eski DEP milletvekili Leyla Zana, Nevruz konuşmasında Kürtlerin üç öncüsünü şöyle sıraladı: Celal Talabani, Mesud Barzani ve Abdullah Öcalan.
Diyarbakır'da Ortadoğu Fuar Alanı'ndaki kutlamalara yaklaşık 300 bin kişi katılırken, 2 bin 500 polis görev yaptı. Kutlamalara DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, DTP Genel Başkan Yardımcısı Hasip Kaplan, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı DTP'li Osman Baydemir, eski DEP milletvekili Leyla Zana, Avrupa Parlamentosu üyesi Feleknaz Uca, EMEP Genel Başkanı Levent Tüzel, DTP'li belediye başkanları ile The Rolling Stones rock grubunun solisti Mick Jagger'i eski eşi Bianca Jagger de katıldı. Uyarılara karşın alanda 'konfederalizm' bayrakları ve PKK flamaları dalgalandırılırken Öcalan'ın fotoğrafının bulunduğu balonlar uçuruldu.
Leyla Zana, büyük bölümünü Kürtçe yaptığı konuşmada Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, IKDP lideri Mesut Barzani ve Abdullah Öcalan'ın Kürtlerin üç öncüsü olduğunu söyledi:
"Kürtlerin bugün üç öncüsü vardır.
Üçü de barış, kardeşlik ve demokrasi getirdiler. Bunlardan biri 'mam' (amca) Celal'dir. O bugün Irak'ın Cumhurbaşkanı'dır. O tüm Kürtlerin kabulüdür. İkincisi 'kak' (kardeş) Mesud'dur.
O bugün Kürdistan'ın Başbakanıdır. Üçüncüsü; siz hepiniz dile getiriyorsunuz, Başkan Öcalan'dır. Ben üç önderimize de saygımı, minnetimi dile getirmek istiyorum. Üçü de aklımızdadır, kulağımızdadır, beynimizdedir."
Türk ise 'sayın' diye hitap ettiği Öcalan'ın sıradan bir tutuklu olmadığını belirterek, "Bu ülkede barışın sağlanmasına katkı sunabilir, sağlığı gerginliğe neden olur" dedi. Baydemir de konuşmasında "Türkiye korkuları ile yüzleşecektir. Artık geçmişte ısrar etmenin anlamı yoktur. Değişim kaçınılmazdır" dedi.