Zana'dan Roth'a sitem mektubu

Cezaevinde bulunan eski DEP Milletvekili Leyla Zana, bugüne kadar kendisine destek veren Alman hükümeti İnsan Hakları Özel Temsilcisi Claudia Roth'un hafta başında yaptığı Türkiye gezisini eleştirdi.

ANKARA - Cezaevinde bulunan eski DEP Milletvekili Leyla Zana, bugüne kadar kendisine destek veren Alman hükümeti İnsan Hakları Özel Temsilcisi Claudia Roth'un hafta başında yaptığı Türkiye gezisini eleştirdi. Zana, Roth'a sitem dolu bir mektup gönderdi. Zana mektubunda, Roth'un, Başbakan Tayyip Erdoğan'la yaptığı görüşmede söylediği "Zana'yı bırakın, silahları alın" sözlerinden büyük üzüntü duyduğunu yazdı.
Mektubunda, "Tanıdığım, dost bildiğim Claudia silaha ve savaşa karşıydı" diyen Zana, AB'nin Kongra-Gel'i terör örgütü listesine almasını da eleştirdi. Zana, "Belli ki AB, Kürtleri barış, demokrasi ve insan hakları gibi evrensel değerlerin dışında tutma kararında" diye konuştu. Kongra-Gel'in yasal mücadeleyi amaçladığını savunan, Abdullah Öcalan'dan da 'Kürt halk önderi' diye söz etti.
'Yanlış anlaşıldım'
Roth ise, "Mektup beni hayrete düşürdü. Ortada bir yanlış anlaşılma var" dedi. Zana'nın mektubunda yer alan 'Zana'yı bırakın, silahları alın' ifadesinin yanlış olduğunu açıklayan Roth, Erdoğan'ın silah konusunda en sağlıklı yorumu yaptığını belirterek, "Türkiye'nin silahlara değil eğitime ve yatırımlara ihtiyacı var" dedi.