Zana'ya ifadesi alındıktan 24 saat sonra dava açıldı

Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan'dan 'Başkan Öcalan' diye söz eden Leyla Zana hakkında, ifadesi alındıktan 24 saat sonra dava açıldı.

DİYARBAKIR - Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan'dan 'Başkan Öcalan' diye söz eden Leyla Zana hakkında, ifadesi alındıktan 24 saat sonra dava açıldı. 'İddianamede Zana için yasadışı örgüt propagandası yaptığı gerekçesiyle beş yıl hapis istendi, 'Davayla ilgisi yok' denilerek, Zana'nın, Öcalan'ın ablası Fatma Öcalan'ın elini öperken çekilen fotoğrafı da konuldu.
DTP'nin 22 Temmuz genel seçimleri için Diyarbakır'dan bağımsız aday göstermesine kesin gözüyle bakılan, kapatılan DEP'in milletvekili Zana, Nevruz konuşması nedeniyle dün savcı Süleyman Kaya'ya ifade verdi.
İfadeden 24 saat sonra da hakkında Terörle Mücadele Yasası'na muhalefetten beş yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı. İddianamede, Zana'nın Kürtlerin üç önderi olarak Mesud Barzani, Celal Talabani ve Abdullah Öcalan'ı saydığı hatırlatıldı. 'Talabani ve Barzani'nin Irak'taki konumları gereği siyasi bir nitelik arz ettiğinden değerlendirme dışı tutulduğu' iddianamede, Öcalan'a dikkat çekildi.
Zana ise dün savcıya verdiği ifadede şöyle dedi: "Bu bölgede yaklaşık 20 yıldır çatışmalı bir ortam var. Bu ortamda bu üç lider (Mesud Barzani, Celal Talabani ve Abdullah Öcalan) Kürtlere legal, meşru, demokratik ve barışçıl kanalları göstermede öncülük etti. Bu yönleriyle minnettarlığımı ifade etmek istedim."