Zanlı afla çıkmış

İstanbul Emniyeti tarafından Üzeyir Garih cinayetinin 'bir numaralı zanlı'sı ilan edilen 26 yaşındaki Yener Yermez, işyeri ve oto hırsızlığı suçlarından sabıkalı. Yermez, son olarak cinayet suçlamasıyla hüküm giymiş, Af Yasası uyarınca tahliye edilince de silah altına alınmış.

KAYSERİ - İşadamı Üzeyir Garih'in öldürülmesinden sonra kaybolan cep telefonuyla ilgili adı geçen firari er Yener Yermez'in 'Kasıt olmamak suretiyle adam öldürmek' suçundan cezaevinde yattığı, şartla salıverilmeyi öngören yasadan yararlanıp tahliye edildiği ortaya çıktı.
Hırsızlık yaptı, yaraladı, cinayet işledi
26 yaşındaki Yermez, oto teybi çalmak ve işyerinden hırsızlık yapmak suçlarından iki kez cezaevine girdi. 'Kasıt olmamak suretiyle adam öldürmek' suçundan 16 yıl hapis cezası alan Yermez, 23 Aralık 2000'de Şartla Salıverilme ve Cezaların Ertelenmesine
İlişkin Yasa'dan yararlanarak Kayseri Kapalı Cezaevi' nden tahliye edildi. Yener tahliyeden sonra askere gitti. Hırsızlık yapmak ve adam yaralamak suçlarından sabıkası olan Yermez'in önceki yıl da Zincirdere Açık Cezaevi'nden firar ettiği, daha sonra yakalandığı açıklandı.
Yermez'in, Kayseri'nin Pınarbaşı ilçesi Kılıçkışla Köyü İğdeli mezrası nüfusuna kayıtlı olduğu, ancak yakınlarının Bünyan ilçesinin Karakaya beldesinde oturduğu belirlendi. Yermez'in annesi Fatma ve amcasının oğlu Ahmet, iki ay önce taşındıkları Kılıçaslan Mahallesi'ndeki bir apartmanın zemin katında kirada oturuyor.
Olaydan sonra Yermez ailesinin oturduğu ev kontrol altına alındı. Ailenin, kimseyle görüşmesine izin verilmedi. Öğle saatlerinde anne Fatma Yermez ve amcasının oğlu Ahmet Yermez, Emniyet Müdürlüğü'ne götürülerek ifadeleri alındı.
Annesini aramış
Yermez'in gasp ettiği cep telefonuyla Türkiye'nin çeşitli yerlerindeki akraba ve arkadaşlarını arayıp konuştuğu belirlendi. Polis cinayetten sonra Garih'in telefonuyla yapılan konuşmaları tek tek tespit etti. Kısa süreli olan görüşmelerin tamamı İstanbul'dan yapıldı. Yener Yermez'in,
Kayseri'deki ağabeyi Ahmet Yermez'i önceki akşam aradığı ve kısa süreli yaptığı konuşmada, annesinin ve kendisinin hatırını sorup özlediğini söylediği belirtildi. Yener Yermez'in dün annesini aradığı ancak olaydan bahsetmediği öğrenildi.
Silahla ve bıçakla yaralama suçlarından sabıkalı olan Ahmet Yermez'in, "Numaranı ver, telefonu nereden buldun?" sorusuna ise, Yener Yermezin, "Arkadaştan emanet aldım" karşılığını verdiği öğrenildi. Yener Yermez'in birkaç kez amcasının oğlu Ahmet'i araması üzerine polis, yeniden araması halinde bulunduğu yeri tespit etmek
için Kılıçaslan Mahallesi'ndeki evde geçici karakol kurdu. Yermez'in aradığı diğer illerde de benzer önlemler alındı.
Dosyası oldukça kabarık
Yener Yermez'in, Kayseri'de 8.4.1993'te oto teybi hırsızlığına, 13.3.1995'te işyeri hırsızlığına karıştığı belirlendi. 24.7.1995'te ise Yermez, bir hayat kadınının oğlu olan Mikail Yıldırım'ı bıçaklayarak öldürdü.
16 yıl ceza alan Yermez, 1999'da Zincidere Yarıaçık Cezaevi'ne nakledildi. Buradan firar eden Yermez, yakalanarak Kayseri Cezaevi'ne konuldu. Yermez, 23.12.2000'de Af Yasası'ndan yararlanarak tahliye oldu ve askerliğini yapmadığı için birliğine teslim edildi. Yermez'in bir kardeşi de halen Kars'ta asker.
(dha/aa)