Zanlı astsubay tanıdık çıktı

Şemdinli'de Umut Kitabevi'nin bombalanması sonrasında halk tarafından suçüstü yakalanan Renault 19 marka jandarma görev aracının sürücüsü astsubay Ali Kaya'nın...
Haber: ERTUĞRUL MAVİOĞLU / Arşivi

İSTANBUL - Şemdinli'de Umut Kitabevi'nin bombalanması sonrasında halk tarafından suçüstü yakalanan Renault 19 marka jandarma görev aracının sürücüsü astsubay Ali Kaya'nın, eski PKK'lı Abdülkadir Aygan'ın itiraflarında 'Mutkili Ali' diye anılan kişi olduğu ortaya çıktı. Diyarbakır Söz gazetesinde dün 'Manşet'ten' başlıklı köşede yer alan iddialara göre de, Mehmet Ali Altındağ ile sekiz akrabasını 1998'de önce Hizbullah'a, 20 gün sonra da PKK'ya yardım ve yataklıktan gözaltına alıp sorgulayanlar Ali Kaya'nın içinde yer aldığı ekip.
Aygan'ın itiraflarının Ali Kaya ile ilgili bölümlerinde şu iddialar var: "İşadamı Ali İhsan Kaya ve Altındağ Tesisleri'nin ve Söz gazetesinin sahibi Mehmet Ali Altındağ arasında rekabet vardı. Altındağ'ın Elazığ yolu üzerinde turistik tesisleri var. Onun yakınında Ali İhsan Kaya'nın da tekstil fabrikası vardı. Şimdi, Ali İhsan Kaya nasıl etmişse Abdulhakim Güven'i kafaya almış, arası çok iyiydi. Hatta itirafçı Hıdır Altuğ'u da onun yanına koruma olarak verdi. 'Bir yere davetliyiz' diyerek beni çağırdı. Gittim. Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanlığı sorgusunda çalışan Mutkili bir astsubay vardı. 'Mutkili Ali' diyorlardı. Şu anda Gaziantep'te görev yapıyor. O da oradaydı. Onun da Ali İhsan Kaya ile arası iyiydi. Söz dönüp dolaşıp Altındağ'a dayanıyordu. Altındağ'ın Hizbullahçılara yardımcı olduğunu ima etmeye çalışıyorlardı. Ben JİTEM personeli olduğum için benim yanımda konuşuyorlardı. Duyduklarımı komutana 'Altındağ Hizbullahçıları besliyormuş, finanse ediyormuş' diye anlatmamı bekliyorlardı. Sorguda, Ali astsubay da bu durumdan faydalanıyor. Astsubay, itirafçı Mehmet Ağar'ın ifadesini Mehmet Ali Altındağ aleyhine olacak şekilde yazıyor. İfadede 'Bize bu tarihte şu kadar Mekap ayakkabı gönderdi. Şu köyden geçerken adamları şöyle yardım etti' şeklinde söylemler yer aldı. Sonuçta rekabet olayı vardı."
Diyarbakır Söz gazetesinin dünkü sayısında Manşet'ten başlıklı köşede yer alan iddialar da Aygan'ın bu itiraflarını doğrular nitelikte. İddialar şöyle:
"O dönemde, 'Mutkili Ali' namıyla tanınan bu JİTEM'ci astsubay bir yaz döneminde, Diyarbakır'da 'çeşitli isnat ve suçlamalar' ihdas ederek, 100'e yakın 'Diyarbakırlı işadamını' PKK ve Hizbullah'a 'finans' sağladıkları iddiasıyla sorguladı. Bunların başında bizler yani Söz ailesi vardı. Bu zat-ı muhterem(!) o günkü 7. Kolordu Komutanı Yaşar Büyükanıt paşanın adına diyerek ve o günün DGM Başsavcısının girişimli ittifakıyla, PKK'nın adına sahte belge düzenleyip, 'PKK'ya 350 bin mark vermişler' iddiasıyla suç isnat etti. (...) 20 gün içerisinde, iki kez 'senaryo' sahnelendi. İlkinde 'Hizbullah' diye suçlama getirildi. Bu senaryo fiyaskoyla, son buldu. 20 gün sonra ailenin başka fertleri gözaltına alındı. Bu kez PKK'ya 'finans sağlıyorlar' iddiasıyla senaryo düzenlendi. Bu senaryoların 'baş senaristi'de, 'Mutkili Ali' jandarma astsubayı Ali Kaya idi."
Yazıda, Ali Kaya'nın jandarmada sorguculuk yaparken orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın da 7. Kolordu Komutanı olduğuna dikkat çekildi. Ali Kaya, Büyükanıt'ın "İyi bir askerdir" sözlerinin gazetelerde yayımlandığı gün serbest bırakıldı. Diyarbakır Söz Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ömer Büyüktimur da, "Ali Kaya o dönemde kendi başına hareket etmiyor. Yüze yakın kişinin gözaltına alınması, oradaki devlet çarkını yönlendiren kişilerden bağımsız olabilir mi? diye konuştu.


    http://www.radikal.com.tr/7631687631680

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.