Zanlı başkanın oğlu

Gözaltı sayısı 12
Malatya'daki misyoner katliamıyla ilgili gözaltına alınanların sayısı 12'ye çıktı. Gözaltındaki zanlıların ifadesi doğrultusunda İstanbul'da yakalanan Muharrem Özdemir'in Malatya Darende'ye bağlı Ayvalı Beldesi'nin AKP'li belediye başkanı Vahap Özdemir'in oğlu olduğu ortaya çıktı.
Kilit isim iyileşiyor
Olay yerinde yakalanan Cuma Özdemir'in de Vahap Özdemir'in yeğeni olduğu anlaşıldı. Saldırının kilit ismi olduğu iddia edilen ve kaçarken düşen Emre Günaydın'ın kız arkadaşı da gözaltında. Doktoru: Günaydın'ın ifadesi iki gün içinde alınabilir.
Haber: SONER ARIKANOĞLU / Arşivi

MALATYA - Üç Hıristiyan'ın katledilmesine yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınanların sayısı dün 12'ye çıktı. Katliamı gerçekleştiren grubun lideri konumundaki Emre Günaydın'ın hayati tehlikeyi atlattığı açıklanırken, olay sırasında telefonla konuştuğu kız arkadaşı Tuna Işık, Malatya'da gözaltına alındı. Önceki gün İstanbul'da yakalanıp Malatya'ya getirilen Muharrem Özdemir'in Darende'nin Ayvalı beldesinin AKP'li Belediye Başkanı Vahap Özdemir'in oğlu olduğu belirlendi.
Zirve Yayınevi'nin Malatya İrtibat Bürosu'nda üç kişinin bıçakla boğazları kesilerek öldürülmesinin ardından olay yerinde gözaltına alınan Abuzer Yıldırım, Hamit Çeker, Salih Güler, Cuma Özdemir ile bu dört zanlının polise verdiği bilgiler ışığında gözaltına alınan Mehmet Gökçe, Kürşat Karadağ, Mehmet Uludağ, Mesut Taşdelen, Abdullah Mahmut Kudaş'ın sorgusu Malatya Terörle Mücadele Şubesi'nde sürüyor. Sorgulamayı terör suçlarına bakan dört savcı yapıyor.
AKP'linin oğlu gözaltında
Soruşturma kapsamında önceki gün İstanbul'da gözaltına alınan ve Emre Günaydın'ın arkadaşı olduğu öğrenilen Muharrem Özdemir, dün uçakla sorgulanmak üzere Malatya'ya getirildi. Özdemir'in Malatya'nın Darende ilçesine bağlı Ayvalı beldesinin AKP'li Belediye Başkanı Vahap Özdemir'in oğlu olduğu öğrenildi. Özdemir'in cinayetten önce ve cinayet sırasında Emre Günaydın ile yaptığı telefon görüşmeleri nedeniyle misyoner katliamı ile bağlantısı olabileceği gerekçesiyle gözaltına alındığı öğrenildi. Edinilen bilgiye göre Günaydın saat 12.57'de cep telefonundan Muharrem Özdemir'i aradı. Günaydın'ın olay sırasında ve öncesinde sevgilisi Tuna Işık'la çok sayıda telefon görüşmesi yaptığı da belirlendi. 20 yaşındaki Işık da dün gözaltına alındı. Olay yerinde yakalanan dört zanlıdan biri olan Cuma Özdemir'in de Vahap Özdemir'in yeğeni olduğu ortaya çıktı. Oğlunun Malatya'daki olaydan ötürü gözaltına alınmasından büyük üzüntü duyduğunu belirten AKP'li Belediye Başkanı Vahap Özdemir Hürriyet internet sitesine şöyle konuştu: "Oğlum, geçen yıl üniversite sınavında başarılı olamadı. Dört ay önce İstanbul'da ağabeyinin yanında tezgâhtarlık yapmaya başladı. Bu olayla ilgili olarak oğlumun gözaltına alınması da üzüntümüzü kat kat artırdı. Böyle bir olayla ilgili insan söyleyecek bir şey de bulamıyor. Büyük bir sıkıntı içindeyiz."
İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sezai Yılmaz, tedavi altındaki zanlılardan Emre Günaydın'ın hayati tehlikeyi atlattığını belirterek, beyinde meydana gelen kanamanın temizlendiğini söyledi. Yılmaz, "Halen uyutuluyor. Zaman zaman ilaçları kesince, kendine geliyor, ancak agresif tavırlar sergiliyor. Sanıyorum, büyük ölçüde hayati tehlikeyi atlattı. İki gün içinde solunum cihazından çıkabilir ve ifadesinin alınabilir. Hafıza kaybı olmasını beklemiyoruz" dedi. Günaydın'ın kız arkadaşı da dün Malatya'da gözaltına alındı. Günaydın'dan sonra olayda ikinci kilit ismin gözaltındaki Salih Güler olduğu ileri sürüldü. Yetkililer, üç kişiyi eylem için ayarladığı iddia edilen Güler'in pantolonunda kan izi bulunan tek kişi olduğunu söyledi.
'Altıncı kişi' iddiası
Malatya polisinin zanlılarla ilişkili oldukları gerekçesiyle yedi kişiyi daha aradığı bildirildi. Arananlardan birinin katliam gerçekleştiğinde olay yerinde bulunduğu ve polis geldiğinde kaçtığı öne sürülen sakallı bir kişi olduğu öğrenildi.
Bu arada katliamı gerçekleştirenlerin Zirve Yayıncılık'ın Malatya bürosuna beş bıçağın yanı sıra iki kuru sıkı tabanca ile birlikte gittikleri, yayınevi görevlilerini bu silahlarla korkutarak bağladıktan sonra bıçakla boğazlarını kestikleri belirlendi.
Malatya Valisi Halil İbrahim Daşöz, zanlılardan üçünün olaydan bir gün önce kuru sıkı tabancayla yakalandıklarını doğruladı. Daşöz, üstünde silah bulunan zanlının adliyeye sevk edildiğini belirterek "Bir zanlıya 'gürültü kirliliği yarattığı' gerekçesiyle 58 YTL ceza kesildi. Silahına el konuldu" dedi.