Zanlı polis 'kaza oldu' diyor araçtaki kurşunlar yalanlıyor

Beş gün önce 'Dur' ihtarına uymadığı gerekçesiyle polis tarafından vurularak komaya giren 20 yaşındaki Baran Tursun dün sabah yaşamını kaybetti. Tursun bugün toprağa verilecek.

İZMİR - Beş gün önce 'Dur' ihtarına uymadığı gerekçesiyle polis tarafından vurularak komaya giren 20 yaşındaki Baran Tursun dün sabah yaşamını kaybetti. Tursun bugün toprağa verilecek.
İzmir Karşıyaka'da Baran Tursun ve iki arkadaşı iddialara göre içki içtikten sonra ciple giderken polisten kaçmıştı. Polisin 'Dur' ihtarına uymayan gençlere ateş açılmış ve başından vurulan Tursun komaya girmişti. Tutuklanan polis memuru O.A.'nın kazayla tek el ateş ettiğini söyledi. O.A. "Aracı gördüğümüzde dur ihtarı yaptık. Tedbir amaçlı olarak, silahımızı kılıfından çıkarmıştık. Sürücü aracı hızla üzerimize geldi. Kendimi atarken yere düştüm ve elimdeki silah bir anda ateş aldı. Olay tamamen kaza" dediği öğrenildi. O.A.'nın bu sözlerine karşın Tursun'un kullandığı cipte polis ön kosolda ve camda üç tane kurşun deliği sapladı. Doktorlar, bir kurşunun Tursun'un ensesinde olduğunu daha önce söylemişlerdi. Böylece araca isabet eden kurşun sayısının en az dört olduğu anlaşıldı.
'Takip yedi değil, iki dakika'
Baba Mehmet Tursun İzmir Emniyeti'nin yaptığı 'Takip yedi dakika sürdü"
açıklamasına tepkiliydi. Polislerin telsiz konuşma kayıtlarının bunu yalanladığını belirten Tursun, "Olayın sadece iki dakika 20 saniyelik bölümünde takip var. Devletin arşivleri bile onları yalanlıyor. Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın görevden alınmalı" dedi. (Radikal, dha)