@ismailsaymaz

'Zanlı' Şenel Çelik'i Radikal buldu:  Suçu üstleneceğim gibi görünüyor

'Zanlı' Şenel Çelik'i Radikal buldu:  Suçu üstleneceğim gibi görünüyor
'Zanlı' Şenel Çelik'i Radikal buldu:  Suçu üstleneceğim gibi görünüyor
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı protesto ettiği gerekçesiyle hiç gitmediği Samsun'da hakkında dava açılan Şenel Çelik olayı aydınlandı. Emniyet'in ulaşamadığı gerçek 'zanlı' Şenel Yıldırım Çelik Radikal'e konuştu: Polisler 'araştıralım' demiş, savcılık  yanlış kişiye dava açmış
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Bolu’da yaşayan 60 yaşındaki ev kadını Şenel Çelik hakkında hiç gitmediği Samsun’da, yürüyüşe katılıp cumhurbaşkanına hakaret ettiği iddiasıyla dava açılmıştı. Radikal’in haberinden sonra gerçek “Şenel Çelik“ ortaya çıktı.

Türkiye Komünist Partisi’nin (TKP) üyesi olan Şenel Yıldırım Çelik, eşinden ayrıldıktan sonra kızlık soyadı olan Yıldırım’ı kullanmaya başladığını fakat fezlekede Çelik soyadının yer aldığını belirterek, “Emniyet’te soyadımın yanlış yazıldığını söyledim. Emin olamadıkları için ‘Biz biraz araştıralım’ dediler, yanlış kişiyi bulmuşlar” diyor.  Bu yürüyüşe oğluyla birlikte katıldıklarını ifade eden Çelik, “Girip mahkemeye söyleyeceğim, ‘asıl Şenel benim’ diye.  Suçu üstleneceğim gibi görünüyor” diye konuşuyor. Yıldırım’ın oğlu da bu davada yargılanıyor. 

Hiç gitmediği şehirde, katılmadığı eylemden dolayı yargılanıyor

Radikal’in dün “Hiç gitmediği şehirde katılmadığı eylemden dolayı yargılanıyor” başlığıyla duyurduğu habere göre Samsun’un İlkadım ilçesinde 20 Aralık 2014’te toplanan Birleşik Haziran Hareketi (BHH) üyesi 170 kişi, Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan bir oteldeki foruma katılmak üzere yürüyüşe geçti. Yürüyüş sırasında dört kişinin “Hem hırsız, hem katil Tayyip Erdoğan ” diye slogan attığı, 12 kişinin ise “Hırsızı, katili, yobazı kovala” yazısı bulunan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ’ın karikatürize edildiği dövizleri taşıdığı iddia edildi. Samsun Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şubesi’nin iddiasına göre 12 kişiden biri de 60 yaşındaki Şenel Çelik’ti. İfadesi alınan 16 şüpheli, hakaret kastıyla hareket etmediklerini vurgularken, yalnızca Şenel Çelik’in ifadesi alınamadı. İddianamede, “Çelik’in tespit edilen tüm adreslerine savunma ve delillerin sorulması için talimat yazılmış ancak şüpheliye ulaşılamamıştır” denildi. Buna rağmen, Çelik’in de aralarında olduğu 17 kişi hakında Türk Ceza Kanunu’nun 299. maddesine göre “cumhurbaşkanına hakaret” iddiası ve bir yıldan dört yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Samsun 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nin yakalama kararı çıkardığı Çelik olan bitenden habersizdi. Bolu’da yaşayan Çelik, geçen hafta tatil için kızı ve ailesiyle Kemer’e gitti. Geçen 29 Haziran’da kaldığı otelde gözaltına alınan Çelik, savcılığa çıkarıldı. Birlikte tatile gittiği avukat kızı Pınar Çelik Arpacı ile ifade veren Çelik, Samsun’a hiç gitmediğini ve böyle bir eyleme katılmadığını belirtti. Çelik, “Pankart açıp Cumhurbaşkanı’na hakaret etmedim. İsim benzerliği nedeniyle dava açıldığını düşünüyorum. Ben yüksek tansiyon hastasıyım. Belimde ve dizlerimde platin takılıdır. Kalabalık bir grup içerisinde yürüyüşe katılmam mümkün değildir” dedi.