Zanlıların aileleri perişan halde

Hrant Dink cinayetinde azmettirici olduğu ileri sürülen McDonald's bombacısı Yasin Hayal'in annesi Huri ve babası Bahattin Hayal, Trabzon'da gözaltına alınarak İstanbul'a gönderilen üniversite öğrencisi Erhan Tuncel'i suçladı.

TRABZON/ELAZIĞ - Hrant Dink cinayetinde azmettirici olduğu ileri sürülen McDonald's bombacısı Yasin Hayal'in annesi Huri ve babası Bahattin Hayal, Trabzon'da gözaltına alınarak İstanbul'a gönderilen üniversite öğrencisi Erhan Tuncel'i suçladı. Dink'in cenazesini televizyondan izleyen Hayal çifti, "Çok üzüldük" dedi.
Oğlunun tek başına böyle bir işe kalkışabileceğini sanmadığını belirten anne Huri Hayal şunları söyledi: "Yasin'i arkadaşı Erhan Tuncel'in etkilediğini düşünüyorum. Yasin bombayı attığında da Erhan'dan telefon gelmişti. Erhan geldi, birlikte çıktılar. Yasin bombayı attıktan sonra yakalanıp yargılanırken o da mahkemeye geldi, ama tüm arkadaşları, ailesi duruşma salonuna girerken o girmedi. Ama bizimle ilgilendi. Eve gelirdi, bir ihtiyacımız olup olmadığını sorardı. Ben Erhan'ı oğlumun arkadaşı olduğu için bir evlat bildim. O Elazığlıydı. Onu oğlum gibi gördüm. Ama o ne işler açtı başımıza."
Baba Bahattin Hayal de Erhan Tuncel'i suçladı: "Erhan'ı mahkemede tanıdım. Mahkemeye herkes girerdi o girmezdi. Bu iş onun başının altından çıkmış olabilir."
Bahattin Hayal, televizyondan izlediği Hrant Dink'in cenaze töreniyle ilgili olarak, "Dink'in eşi konuşmasında 'Canımın yarısı, evimin reisi' dedi. Üzülmemek elde mi?
O kadın akşam eve gittiği zaman, sofralarında toplandıklarında onun yokluğunu hissedecekler. Kendine rahmet, ailesine başsağlığı diliyoruz" diye konuştu.
'Oğlum Erhan çok uysal, efendi biridir'
Hrant Dink cinayetinde azmettirici olduğu iddiasıyla Trabzon'da gözaltına alınan üniversite öğrencisi Erhan Tuncel'in Elazığ'da yaşayan ailesiyse şaşkın. Oğluyla 10 gün önce telefonla görüştüğünü belirten baba Ali Rıza Tuncel "Devlet bu çocuklara sahip çıksın. Oğlum çok uysal ve efendi biridir. Ancak üniversitede ne yaptığını bilmiyorum. Ne olduysa orada oldu" dedi.
Üç çocuk babası emekli işçi Ali Rıza Tuncel, Hrant Dink'in öldürülmesinden dolayı ailece çok üzgün olduklarını söyledi: "Ailem Sarıkamış'ta, Çanakkale'de şehit verdi. Hrank Dink'in ailesine başsağlığı diliyorum. Tasvip edilecek bir olay değil. Burası Türkiye Cumhuriyeti, burada Ermeni, Hıristiyan, Türk'ü, Kürt'ü, Alevi'si bu topraklar üzerinde doğmuşsa yaşama hakkı var."