'Zap artık TSK'nın kontrolünde'

Türk Silahlı Kuvvetleri, Kuzey Irak'taki kara harekâtının yedinci gününde, PKK'nın Zap Kampı'nı ele geçirdi. Çatışmalar bazı kesimlerde bir metreyi aşan kara rağmen...

DOHUK/HAKKÂRİ/ŞIRNAK - Türk Silahlı Kuvvetleri, Kuzey Irak'taki kara harekâtının yedinci gününde, PKK'nın Zap Kampı'nı ele geçirdi. Çatışmalar bazı kesimlerde bir metreyi aşan kara rağmen tüm hızıyla sürerken harekâtta ilk hedef olan Zap Kampı'nda bütün stratejik bölgelerinin Türk birliklerinin kontrolüne geçtiği öğrenildi.
Genelkurmay'ın açıklamasına göre harekâtın yedinci gününde yedi terörist daha etkisiz hale getirildi. Ölen PKK'lı sayısı 237'ye yükseldi.
Destek timi de vuruldu
Günler süren çatışmaların ardından PKK'nın Kandil'den sonra en önemli kampı denilen Zap'ta kampın ana karargâhına giriş ve çıkış noktalarına zırhlı birlikler hâkim oldu. Ana karargâhının bulunduğu bölgeye de yeni komando timleri indirildi. Zap Kampı'ndaki PKK'lıları destek için diğer kamplardan gelen teröristlerse hava operasyonlarıyla vuruldu.
DHA muhabirlerinin edindiği bilgiye göre Dağlıca baskınının emrini veren 'Ape Hüseyin' kod adlı Kadri Çelik de ölenler arasında yer aldı. Yine 'Dağlıca'nın planlayıcılarından olan, örgütün Zap sorumlusu 'Alişer' kod adlı Yücel Halis ile yardımcılarıysa dün öğlen saatlerinde kuşatma altındaydı. Önceki gece ve dün en şiddetli çatışmalar Kanimasi, Metinan ve Zap Vadisi'nde beş ayrı noktada yoğunlaşırken Haftanin'e doğru gelen teröristler de havadan helikopterlerce bombalandı.
Begova, Batufa, Şeladize ve Kanimasi'deki askeri birliklerin de teyakkuzda olduğu gözlendi.
'Bolu'dan geliyoruz'
Hakkâri'deki askeri hareketlilikse sürüyor. Kara harekâtının merkezi konumundaki Çukurca'ya Van ve Hakkâri'den sürekli asker sevkıyatı yapılıyor. Hakkâri Dağ ve Komando Tugay'ından dün sabah biri 70, diğeri 40 araçlık askeri konvoy çıkış yaptı. Çukurca 3'üncü Sınır Jandarma Taktik Alay Komutanlığı'na girmeden önce bir süre ilçe merkezinde duran konvoydaki Mehmetçikler gazetecilere el salladı. Askerler Bolu'dan geldiklerini söyledi. Şırnak'tan önceki gece de Irak sınırına komandolar sevk edildi.
Çukurca'daki birlikler önceki gece boyunca teröristlerin bulunduğu dağları 40 kilometre menzilli obüslerle dövdü. Dün sabahın erken saatlerinden itibaren de sınır kesiminde helikopter haraketliliği yoğunlaştı.
Irak topraklarında operasyon sürerken, önceki gece Şırnak'ta da hareketli saatler yaşandı. Küpeli, Cudi, Kato Dağları ile Bestler Dereler bölgesinde bir grup teröristin Türkiye'ye sızdığı istihbaratı üzerine Şırnak 23'üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı'ndan Kobra tipi helikopterler havalandı. Helikopterler teröristlerin saklanabileceği mağaralara bomba yağdırdı.
Tunceli'den kalkan çok sayıda Sikorsky helikopterle Ovacık ile Hozat ilçeleri arasındaki dağlık kesime Jandarma Özel Timleri indirildi. PKK'nın Karadeniz'a açılma yolu olan Aliboğazı Mevkii'nde gizlenebilecek tüm alanlar Kobra tipi helikopterlerle bomba yağmuruna tutuldu.
Genelkurmay Başkanlığı, dün akşam yaptığı açıklamada şöyle dedi:
"Birlikler arama tarama faaliyetlerine devam etmektedirler. Birliklerimizin sahip oldukları üstün kış teçhizatı ve alınan ilave tedbirler sonucu, personelimiz olumsuz hava koşullarından etkilenmemiştir. Derinlikte belirlenen terörist hedeflerin, Hava Kuvvetleri ve uzun menzilli destek silahları ile ateş altına alınmasına ve birliklerin bütünleme ikmali ve takviye faaliyetlerine gün boyunca devam edilmiştir. Temas bölgesindeki uçaksavar mevzilerini vuran uçaklarımızın, ayrıca takviye maksadıyla bölgeye girmekte olan bir terörist grubu da etkisiz hale getirdikleri değerlendirilmektedir. Harekat esnasında Irak'ın kuzeyindeki altyapının tahrip edildiği haberleri de gerçeği yansıtmamaktadır."