Zarakolu ismine devlet vetosu

28 Ocak 2002 yılında ölen insan hakları savunucusu, Türk Yayıncılar Birliği'nin ilk 'İfade Özgürlüğü' ödülü sahibi Ayşe Nur Zarakolu'nun ismi devlet tarafından 'sakıncalı' bulundu.

DİYARBAKIR - 28 Ocak 2002 yılında ölen insan hakları savunucusu, Türk Yayıncılar Birliği'nin ilk 'İfade Özgürlüğü' ödülü sahibi Ayşe Nur Zarakolu'nun ismi devlet tarafından 'sakıncalı' bulundu.
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Kayapınar beldesinde yaptırdığı parka, 28 Ocak 2002'de 56 yaşındayken kanserden ölen Belge Yayınları'nın kurucusu Ayşe Nur Zarakolu'nun adını verdi. Diyarbakır Valiliği, 13 Temmuz'da vatandaşların kullanmaya başladığı, resmi açılışı önümüzdeki ekimde yapılacak parkın ismini veto etti. Bunun gerekçesi 'Zarakolu'nun kapatılan İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi'nce (DGM) beş aylık hapis cezasına çarptırılmış olmasıydı. Belediye, konuyu Bölge İdare Mahkemesi'ne götürdü. Mahkeme de, valiliğin kararını yerinde buldu. Mahkeme kararında şöyle denildi: "Toplumun ayrılıkçı fikirlerini benimseyen ve terörist faaliyetlerde bulunan örgütün propagandasını hem kendi kitaplarında yapan, hem de bu yayınları yayınlayan bir kitabevinin sahibi olduğu için beş aylık hapis cezası mahkûmiyeti bulunan bir kişinin isminin parka verilmesinin hukuka aykırı olacağı kanaatine varılmıştır."
Parkın girişindeki 'Ayşe Nur Zarakolu Parkormanı' yazısı mahkeme kararından sonra indirilip, sadece 'parkorman' yazısı bırakıldı. Diyarbakır Belediye Meclisi, parka verilecek yeni isim için toplanarak karar alacak.
2002'de ölen Zarakolu kuruluşundan itibaren İnsan Hakları Derneği'nde (İHD) yer aldı ve 1977'de Belge Yayınları'nı kurdu. 1998'de Frankfurt Kitap Fuarı'nda Yaşar Kemal'den sonra Türkiye'den ödül alan ikinci kişi oldu, 1995'de Türkiye Yayıncılar Birliği'nin, 1996'da Human Rights Watch'un düzenlediği Hellman/Hammett, 1997'de Amerikan PEN'inin, 1998'de Dünya Yayıncılar Birliği'nin 'Düşünce, Yazma, Yayınlama Özgürlüğü' ödüllerini kazandı.
Bir ankette 'Dünyanın 50 Cesur Kadını' arasında sayılan Zarakolu hakkında 1990-1998 yılları arasında 33 dava açıldı. 1994 ve 1996'da iki kez beşer ay hapis yattı.
İHD ve İnsan Hakları Kütüphanesi 2002 yılından itibaren onun adını taşıyan düşünce özgürlüğü ödülü vermeye başladı. Vedat Türkali, Baskın Oran, Hrant Dink gibi isimler bu ödülü aldı. Zarakolu'nun eşi Ragıp Zarakolu'yla kurduğu Belge Yayınları en son bu yıl, Yayıncılar Birliği'nin 'İfade Özgürlüğü' ödülünü aldı. (Radikal, dha)