Zazaki için UNESCO başvurusu

Zazaki için UNESCO başvurusu
Zazaki için UNESCO başvurusu
Türkiye'de en yoğun olarak Tunceli'de konuşulan Kırmancki-Zazaki dilinin UNESCO'nun İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirasının Temsili Listesi'ne alınması için başvuru yapıldı.

Bianet'ten Nilay Vardar'ın haberine göre, Kırmancki-Zazaki'nin UNESCO'nun İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası'nın Temsili Listesi'ne alınması için UNESCO Türkiye Milli Komisyonu'nu başvuru yapıldı.
Dersim Kültürel ve Doğal Mirası Koruma Girişimi adına altı kişinin yaptığı başvuruda, Kırmancki'nin UNESCO “Tehlike Altındaki Diller Atlası”na göre tehlike altındaki dillerden biri olduğu hatırlatıldı.
Kırmancki, günümüzde hâlâ daha çok Dersim'de yoğun olarak; Elazığ, Erzincan, Erzurum, Muş, Sivas gibi illerin bir bölümünde kısmen kullanılıyor. Kırmancki dili farklı isimlerle de anılıyor: Kırmançça, Kirmanckî, Kırmanci, Dersimce (Dersimki), So-Bê, Zonê Ma, Kuzey Zazacası.

DİL TEHLİKE ALTINDA
Başvuru dilekçesinde, Kırmancki’nin bilim, eğitim , medya, ticaret v.s. gibi alanlar ile resmi ve işlemlerde kullanılamamasının dilin geleceği açısından son derece büyük bir tehlike arz ettiği belirtildi.
Bu sebeple UNESCO'nun, "Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi" hükümleri uyarınca Somut Olmayan Kültürel Miras niteliğinde korunup yaşatılabilmesinin "hukuksal ve vicdani zorunluluk" olduğu ifade edildi.
Dilekçede Kırmacki'nin, sözleşmenin 2. maddesinin 1. fıkrası, "Somut olmayan kültürel mirasın aktarılmasında taşıyıcı işlevi gören dille birlikte sözlü gelenekler ve anlatımları"na göre somut olmayan miras olduğu belirtiliyor.
Türkiye'de Kırmancki gibi tehlike altındaki dillerin korunmasına yönelik etkili bir dil koruma politikası bulunmadığına dikkat çekilerek UNESCO'nun diğer pek çok ülkede olduğu gibi Kırmancki için de acilen bir dil koruma programı uygulaması talep edildi. 

EN SON TÜRK KAHVESİ ALINMIŞTI
UNESCO'nun 2003'te kabul ettiği, "Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi"ne Türkiye 2006'da taraf oldu.
Türkiye'den en son Türk Kahvesi bu listeye girmişti.
Bunun dışında listede şunlar var: Meddahlık Geleneği (2008), Mevlevi Sema Törenleri (2008), Âşıklık Geleneği (2009), Karagöz (2009), Nevruz (Azerbaycan, Hindistan, İran, Kırgızistan, Özbekistan ve Pakistan ile ortak dosya, 2009), Geleneksel Sohbet Toplantıları (Yaren, Barana, Sıra Geceleri ve diğer, 2010), Alevi-Bektaşi Ritüeli Semah (2010), Kırkpınar Yağlı Güreş Festivali (2010), Geleneksel Tören Keşkeği (2011), Mesir Macunu Festivali (2012).


  http://www.radikal.com.tr/116863411686346

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  asimilasyon - Pilvenk

  Zazaca Hint avrupa dil ailesinin kuzey batı irani dilidir.konuşanı gittikçe azalan tehlike altında olan dillerden biridir. Kuşkusuz türk devletinin türkleştirme politikaları sonuncu bu duruma geldi zazaca ama günümüzde buna ilaveten bir de dili kürtçe olarak(lehçe)gösterme gayretide gün geçtikçe artıyor ve bu zazacaya inanılmaz zarar veriyor örnek bdp li belediyelerin kürtçe ile karıştırılmış zazaca afişler asması kurslar açması...Bu arada şu linkten zazacanın irani diller içerisinde ki tarihi gelişimini okuyabilirsiniz-http://www.tunceli.edu.tr/akademik/fakulteler/edebiyat/bolum/doded/zaded/ZazaDilininTarihiGelisimi.pdf-

  zazaca kürtçe değildir! - kubilay22

  evet doğru karar çünkü zazaca kürtçenin ne yazık ki asimilasyonuna uğruyor. ayrıca o Kırmancki-Zazaki değil sadece zazaki'dir. dersimlilerin hepsini kürt sayan zihniyet dilini de asimile eder her şey beklenir.

  Onur verici bir başvuru.. - anlaşılmak

  Geçen günlerde pülümür kaymakamlığı tanıtım broşürlerine üç dille birlikte zazacayıda eklemişti; bu gerçekten ümit vericiydi.Simdi ise korunması gereken diller statüsünde olduğundan Zazaca dilinin UNESCO'nun İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirasının Temsili Listesi'ne alınması için başvuru yapılması güven verici bir çalışma emeği geçen anadiline sahip çıkan tüm zazaları kutluyor ve saygıyla selamlıyorum.

  zazaca - kewra 62

  kırmanckı, zazakı, veya bizim deyimimizle kırdackı dersimde konuşulan bir dildir öncelikle elbette kı konusulduğu erzıncan sıvas elazığ gibi yerlerde vardır . ve bu dil kürtçenin bir lehçesidir.ve dersim kürt kızılbaşların yaşadığı bir coğrafyadır, bu nedenle yıllarca katliamlara uğramıs ve dini dili kültürü yok sayılmıstır. bugun unutulmaya yüz tutmuş olması da yıllarca dayatılan asimilasyonun ve üzerindekı yasakların yaratılan korku ımparatorluğunun bir sonucudur. öyle pat diye bilmeden etmeden ortaya laf atmayın. dersimli kürttür alevidir ve hümanizmi , inanca saygıyı ve düşünceye özgürlüğü baz alır ve öyle yasar...

  zazaki.. - Yunusa12

  zazaca başka bir lehçe kürtlerle alakası yok demen yanlış zaza(kırdki) kırmancta sorani de gorani de kürtçenin lehçeleridir. ayrıca haberde yoğun olarak tuncelide zazaların yaşandığı söylenmiş bingölde daha yoğundur haber baştan yanlış olmuş...

  kırmanci - gazetey

  kırmancinin dersim le alakası yoktur. dersimde zazaca konuşulur. zazacanın da kürtçe ile alakası yoktur.