Zehir tacirinin gözdesi TIR'lar

Emniyet Genel Müdürlüğü 2003 yılı raporlarına göre, uyuşturucu madde kaçakçılığı olaylarında en fazla otomobillerin tercih edilmesine rağmen uyuşturucu maddelerin ağırlığına göre en çok ele geçirildiği araçlar sırasıyla TIR, kamyonet ve otomobiller oldu.

ANKARA - Emniyet Genel Müdürlüğü 2003 yılı raporlarına göre, uyuşturucu madde kaçakçılığı olaylarında en fazla otomobillerin tercih edilmesine rağmen uyuşturucu maddelerin ağırlığına göre en çok ele geçirildiği
araçlar sırasıyla TIR, kamyonet ve otomobiller oldu. Zula yapmak için daha fazla uygun olması nedeniyle TIR ve kamyonetlerde yakalanan miktarın çok olduğu belirtildi.
Trenlerde de özel zulalar
Uyuşturucu kaçakçılığında kullanılan araçlara ve kullanma metotlarına bakıldığında ise her bir araç cinsi için gizleme metodu ve zulalarda gizlenen uyuşturucu miktarları değişiklik gösteriyor. TIR'larda zula amacıyla özellikle yakıt depoları, dorse ve dorse parçalarındaki gizlenebilecek yerler, otomobillerde ise bagajlar kullanılıyor.
Trenler de özel zulalar aracılığıyla uyuşturucu kaçakçılığında kullanılmaya başlandı. Eminönü-Sirkeci garında, 30 Nisan 2003'te, Polonya demiryollarına ait bir trende 306 kilo. 730 gram eroin ele geçirildi, sekiz kişi yakalandı.
Raporda, yıllardır uluslararası trenlerde geniş saklama yerleri olması nedeniyle küçük miktarda uyuşturucunun tuvalete, kompartımana, koltuk altına saklanarak özel zula yapılmadan kaçırıldığı kaydedildi. Ancak, 2003'teki olayda, trenlerin ilk kez 'özel yapılmış zulalarda, yüksek miktarlardaki uyuşturucu madde kaçakçılığı için sistemli olarak kullanıldığının tespit edildiği' anlatıldı.
2003'te 49 olay
2003'te Türkiye'de kara araçlarıyla yapılan 49 uyuşturucu madde olayında 3 bin 172 kg. uyuşturucu ele geçirildi. 10 olayda TIR, üç olayda kamyon, dört olayda kamyonet, dört olayda otobüs, iki olayda minibüs, 23 olayda otomobil, iki olayda traktör, bir olayda tren kullanıldı. TIR'larda 764.482 kg., kamyonlarda 247.364 kg., kamyonetlerde 704.180 kg., otobüslerde 502.835 kg., minibüslerde 28.685 kg., otomobillerde 609.343 kg., traktörlerde 9 kg. ve trende 306.730 kg. uyuşturucu yakalandı.