Zehirlenenlerin yüzde 56'sı meraklı çocuklar

'Bir gün bir gün bir çocuk, eve de gelmiş kimse yok...' diye başlayan şarkı, sosyal bir yaraya parmak basıyor. Her yıl yüzlerce çocuk 'şeker sandığı ilacı içince' hastanelik oluyor.

ANKARA - 'Bir gün bir gün bir çocuk, eve de gelmiş kimse yok...' diye başlayan şarkı, sosyal bir yaraya parmak basıyor. Her yıl yüzlerce çocuk 'şeker sandığı ilacı içince' hastanelik oluyor.
2000-2005 yılları arasında, Sağlık Bakanlığı'nın '114 Alo Zehirlenme Hattı'nı arayanların yüzde 56'sı çocuktu. Çocuklarda zehirlenmeye nedenolan maddelerin başındaysa ilaçlar geldi. Onu evlerde kullanılan kimyasal maddeler (deterjan, kibrit, naftalin) ve tarım ilaçları izledi.
Çocuklarda zehirlenmeye yol açan ilaç grupları arasında antidepresanlar, ağrı kesici ve ateş düşürücülerle alerji tedavisinde kullanılanlar ilk sıralarda bulunuyor. Çocukluk çağı zehirlenmelerinin yüzde 98'inin ağızdan, yüzde 1.6'sı solunum, yüzde 0.4'ü de deri yoluyla olduğu saptandı.
Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Klinik Şefi, sosyal pediatrist Doç. Dr. Gonca Yılmaz, evlerde ilaçların, kapağı çocuklar tarafından açılması mümkün olmayan bir ecza dolabında saklanması gerektiğini vurguladı.
Yılmaz, "İlaçların buzdolabının üstü gibi yüksek yerlere kaldırılması da yeterli olmaz. Çocuk bir sandalyenin üstüne çıkarak ilaç kutusuna erişebilir. Bu nedenle zehirlenme vakalarında ailelere mutlaka ecza dolabı almalarını tavsiye ediyoruz" dedi.