Zehirli çöp hizmeti

İnsan sağlığını tehdit ettiği gerekçesiyle Aksaray Valiliği'nce toplanan zehirli varillerin, kenar mahallelerde çöp bidonu olarak kullanıldığı ortaya çıktı.

AKSARAY - İnsan sağlığını tehdit ettiği gerekçesiyle Aksaray Valiliği'nce toplanan zehirli varillerin, kenar mahallelerde çöp bidonu olarak kullanıldığı ortaya çıktı. Belediye ise "Konunun bizimle bir ilgisi yok" dedi.
Variller, Aksaray Sanayi Sitesi'nde bir işçinin zehirlenmesiyle gündeme geldi. Soruşturmada olaya hurdalıkta bulunan ve içinde kimyevi madde olan varillerin yol açtığı anlaşıldı. Valilik varillerin toplatılıp imha edilmesini istedi. Ama Vali Hüseyin Avni Coş varillerin imha edilmesi yerine piyasaya satıldığını tespit etti. Vali, "İl merkezinde 312 varil toplandı. Ancak piyasada 800 varilin olduğu sanılıyor. Vatandaşlar bu varilleri gördüklerinde emniyete haber versin" dedi.
Varillerin nerelere satıldığı araştırılırken, Aksaray Belediyesi'nin bazı varilleri çöp bidonu yaptığı ve özellikle kenar mahallelere dağıttığı öğrenildi. Belediye Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Mustafa Keskin ise "Biz zehirli varil dağıtmadık. Çöp bidonu yapmak için 50 varil almıştık, zehirli çıkınca iade ettik" dedi. Keskin, halen bazı varillerin üzerinde 'Aksaray Belediyesi' yazılı halde çöp bidonu olarak kullanıldığı hatırlatılınca da, "Halk kendi almıştır. Bizle ilgisi yok" dedi.