Zehirli denizanaları projesi ödülü, işten atma

BANDIRMA  - Türkiye sahillerini basan zehirli denizanalarının işlenip ihraç edilmesi yönünde proje hazırlayan zabıta görevlisi Ümit Filiz, Bandırma Belediyesi’ndeki işinden çıkarıldı. Gerekçe: Verimsizdi.
Ticaret lisesi mezunu 37 yaşındaki zabıta görevlisi Ümit Filiz, ‘Türkiye’ye milyonlarca dolar kazandırabilir’ dediği projesinin basına yansımasından kısa süre sonra işsiz kaldı. Projeyi Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’na ulaştırdığını ve olumlu karşıladığını; bir yandan da belediyedeki görevini sürdürdüğünü söyleyen beş çocuk babası Filiz, kırgın:  “Böyle bir projeyi hayata geçirmeye çalışırken, sabah gereksiz işlerle uğraştığımı söyleyerek, işime son verdiler. Zaten her yerden tebrik telefonları gelirken, Belediye Başkanı Sedat Pekel bir kere bile arayıp, tebrik etmedi. Proje hayata geçseydi ağustos-eylül döneminde 6 milyon doların üzerinde ihracat geliri sağlanabilirdi.”
Belediye Başkanı Sedat Pekel ise Filiz’in hazırlanan raporlar doğrultusunda işten çıkarıldığını belirterek, “Ümit Filiz’in, denizanalarıyla ilgili çalışmasından bilgim yok. Tamamıyla verimsiz olduğu için işten çıkarıldı” dedi. (aa)