Zehirli gazlara çıkış yok

Yumurtalık'ta 24 Şubat'ta hizmete giren ve saatte 450 ton taşkömürü yakan Türkiye'nin ithal taşkömüre dayalı ilk termik santralı...
Haber: BÜNYAMİN YIL / Arşivi

ADANA - Yumurtalık'ta 24 Şubat'ta hizmete giren ve saatte 450 ton taşkömürü yakan Türkiye'nin ithal taşkömüre dayalı ilk termik santralı olan Sugözü Termik Santralı, bilgisayar aracılığıyla İl Çevre ve Orman Müdürlüğü tarafından 24 saat izleniyor.
Çevrecilerin, hava, deniz ve toprağı kirleteceği iddiasıyla dava açtığı, yapımcı firmanın ise çevresel etkilere karşı her türlü önlemin alındığını savunduğu santralda, kömürün yakılmasıyla oluşan zehirli gazların çevreye zarar vermeyecek değerlerde tutulmasıyla ilgili çalışmalar takibe alındı. Bu amaçla santralın bacasından çıkan kükürt dioksit, azot oksit, karbon monoksit gibi zehirli gazlar ve toz miktarı on-line, 24 saat izlenmeye başlandı.
Adana Çevre ve Orman Müdürü Nebi Erol Metin, santralın işletmecisi İsken A.Ş. yöneticileriyle ortak çalışmayla kurulan bilgisayar sistemi sayesinde kent merkezinden 90 kilometre uzaktaki termik santralda günün her saatinde ne olup bittiğini anında görebildiklerini, gelen verilerin depolandığını ve çevre etki değerlendirme raporunda yer alan taahhütlerle karşılaştırmalarının yapıldığını söyledi.
'AB değerlerinin altında'
Santral Direktörü Bernhard Spandern ise kül ve zehirli gazların çevreye zarar vermemesi için tedbir aldıklarını, on-line denetimin şeffaflık açısından önemli bir çalışma olduğunu ifade etti. Spandern, şunları söyledi:
"Santralda elektro statik filtrelerle donatılmış iki arıtma bacası kurduk. Burada kükürt dioksit gazı yüzde 88, toz ve partiküller ise yüzde 99.9 oranında tutuluyor. Kükürt dioksit arıtma tesisinde tutulan gazların atığı
olarak ortaya çıkacak alçı taşının yan ürün olarak kazanımı için santral sahası yakınında alçıpan fabrikası kuracağız. Kül ise çimento fabrikalarında katkı maddesi olarak kullanılıyor. İşletimde oluşan değerler AB ve Türkiye çevre mevzuatına göre çok düşük."