Zehirli gemiye alevli protesto

İskenderun'da batan zehirli atık yüklü geminin çevreye verdiği zararı incelemek için oluşturulan bilirkişi heyeti çalışmaya başladı. 'İşşiz kalan' balıkçılar protesto için bir tekneyi ateşe verdi.

HATAY - İskenderun Körfezi'nde geçen pazartesi 2 bin 200 ton zehirli atıkla batan MV Ulla adlı gemide, Deniz Kuvvetleri dalgıçlarının ardından dün de mahkemenin oluşturduğu bilirkişi heyetinde yer alan Greenpeace üyesi üç dalgıç inceleme yaptı.
İskenderun Çevre Koruma Derneği'nin, batan geminin denize ve çevreye verdiği zararın saptanması için İskenderun Asliye Hukuk Mahkemesi'ne yaptığı başvuru üzerine bilirkişi heyeti oluşturuldu. Mahkeme hâkimi Mehmet Karagöz ve oluşturulan bilirkişi heyeti, dün teknelerle geminin battığı bölgeye geldi.
Kent: Suyla temas var
Halk sağlığı uzmanı, su ürünleri ve çevre uzmanlarının da yer aldığı heyet içinde inceleme yapacak olan Greeapeace üyesi dalgıçlar Lübnanlı Mohommad Elsarj, Alman Wolf Dicter ve Fuat Kent, denizde görüntü aldı.
MV Ulla gemisine dalış yaparak, görüntü ve numune alan ikisi yabancı üç dalgıç, gemideki atıkların suyla temas ettiğini söyledi. Greenpeace üyesi dalgıç Fuat Kent, "Gemiyi ilk gözlemlediğimizde 41 metrede, yan yatmış haldeydi. Toksik atık maddelerin bulunduğu hangarın kapakları ise batma sırasında kopmuştu. Ambarındaki kül şeklindeki maddenin üst tabakası suyla temasında sertleşmiş, ancak alt kısmının pudra kıvamında olduğunu gördük. Akıntı zamanla bu maddenin sert kısmını kırarak, kalan bölümün de suya karışmasını hızlandıracak" dedi.
Bu arada Çevre ve Orman Bakanlığı'nın isteği üzerine atık yüklü geminin deniz dibindeki durumunu inceleyen Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'ndan uzman ekibin çalışmaları da sürüyor. Ekip sabotaj ihtimali ve geminin su yüzüne çıkarılması konusunda çalışma yapıyor.Denizde kirlilik protestosu
Bilirkişi heyetinin batık gemide inceleme yaptığı sırada 20'ye yakın balıkçı teknesi olay yerine geldi. Denizin temiz olduğunu iddia eden balıkçılardan bazıları denize girdi. Eylemciler 4.5 yıl bekleyişin ardından geminin batışına seyirci kalınmasını kınamak için bir tekneyi ateşe verdi.