'Zehirli' makam odası

Elektrik Piyasası Yasası gereğince üç ayrı şirkete bölünen TEAŞ'ta, yeni şirketlerin 12 yöneticisi ile sekreter, özel kalem ve odacıları için yer tahsis etmek amacıyla sanayi laboratuvarlarının sökülmesi kararlaştırıldı.
Haber: DENİZ ZEYREK / Arşivi

ANKARA - Elektrik Piyasası Yasası gereğince üç ayrı şirkete bölünen TEAŞ'ta, yeni şirketlerin 12 yöneticisi ile sekreter, özel kalem ve odacıları için yer tahsis etmek amacıyla sanayi laboratuvarlarının sökülmesi kararlaştırıldı. Enerji Bakanı Zeki Çakan, Kimya Mühendisleri Odası'nın "Neden boşaltıyorsunuz" sorusuna, "Çünkü yerleşik mekânlardaki bu laboratuvarlarda yanıcı, patlayıcı, zehirli ve radyoaktif maddeler kullanılıyor" yanıtı verdi. Oda da Çakan'a, "10 yıldır neredeydiniz" sorusunu yöneltti.
TEAŞ, Elektrik Piyasası Yasası gereğince, üretim, iletim ve ticaret alanında faaliyet gösterecek üç anonim şirkete bölündü. Bakanlar Kurulu kararıyla Enerji Bakanlığı bu üç şirketin yöneticilerini belirledi. Her şirket için bir genel müdür ve üç genel müdür yardımcısı atandı.
Yeni genel müdür ve yardımcıları için sekreter ve özel kalem müdürlerine ait bölümleriyle birlikte 12 makam odasına ihtiyaç duyuldu. TEAŞ, TEDAŞ ve
Enerji Bakanlığı'nın bulunduğu yerleşkede 2 bin oda olmasına karşın, Kontrol Laboratuvarlar Müdürlüğü'ne ait sanayi laboratuvarlarının bulunduğu beşinci katın boşaltılmasına ve makam odalarının düzenlenmesine karar verildi. Laboratuvardaki milyonlarca dolarlık araçların kolilerle Gölbaşı'ndaki depoya taşınması için çalışma başlatıldı. Taşıma işi de temizlikçilere düştü.
Ürküten savunma
Bakanlıktaki bu girişime tepki gösteren kimya, elektrik ve metalurji mühendisleri odaları, Çakan'a mektup yazarak laboratuvarların boşaltılma gerekçesini sordu. Kimya Mühendisleri Odası'nın sorusunu yanıtlayan Çakan, önce boşaltma kararı alındığını, beşinci kat boşalınca da bu katın yeni yöneticilerin makam odalarına dönüştürülmesi görüşünün benimsendiğini anlattı. Çakan mektubunda, "Yerleşik mekân içinde kalması ve patlayıcı, yanıcı, zehirli kimyasal maddeler ile kobalt 60, iridyum 192 ve X-ray gibi kimyasal maddelerin kullanılması nedeniyle laboratuvarların çok sayıda insanın çalıştığı binadan çıkarılması kararlaştırıldı" dedi.
Çakan'ın yanıtını değerlendiren Kimya Mühendisleri Odası yöneticileri, "Bu laboratuvar 10 yıldır faaliyette. Sayın Çakan'ın gerekçesi haklıysa, TEAŞ çalışanlarının 10 yıldır radyasyona maruz kaldığını itiraf ediyor" yorumunu yaptı. Elektrik ve Metalurji Mühendisleri Odası da Kimya Mühendisleri Odası'na destek vererek taşıma işleminin zamanlaması ve yöntemini eleştirdi.
'15 milyon dolarlık zarar'
Kimya Mühendisleri Odası'nın verdiği bilgiye göre Fransız Elektrik Kurumu'ndan örnek alınarak inşa edilen bu laboratuvarların değeri 15 milyon dolar.
Gölbaşı'ndaki depoya hiçbir etüt yapılmadan, laboratuvar ortamı inşa edilmeden, araç gereçlerin kolilere doldurularak 'acele' taşınmasının, Çakan'ın açıklamalarını yalanlayan bir gelişme olduğuna işaret eden Kimya Mühendisleri Odası, TEAŞ'ın yeni bir laboratuvar ortamı oluşturmadan araçları usulüne uygun taşıtmamasını da eleştirdi.
Kimya Mühendisleri Odası 2. Başkanı Sami Can, bu laboratuvarlarda santrallarda kullanılan malzemenin periyodik kontrolleri ve arıza tespitinin de yapıldığını anımsattı. Can, "Laboratuvarlar kapatıldığı zaman uzun süreli elektrik arızalarının yaşanacağını söylemek gerekir" dedi.