Zekeriya Öz'ün davalarına Bilal Erdoğan ve Abdullah Kadı'nın davaları da eklendi

Zekeriya Öz'ün davalarına Bilal Erdoğan ve Abdullah Kadı'nın davaları da eklendi
Zekeriya Öz'ün davalarına Bilal Erdoğan ve Abdullah Kadı'nın davaları da eklendi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a twitter'dan hakarette bulunduğu gerekçesiyle, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu kararıyla Cumhuriyet Savcılığı görevinden ihraç edilen Zekeriya Öz hakkındaki davaya, Necmettin Bilal Erdoğan ve Yassen Abdullah Kadı'nın açtığı dava da eklendi. Mahkeme Zekeriya Öz'ün savunmasının alınması amacıyla duruşmayı 8 Temmuz'a erteledi.

RADİKAL - Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun görevden ihraç ettiği Zekeriya Öz hakkındaki 'Kamu görevlisine hakaret ve tehdit' suçlarından açılan dava Düzce 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Zekeriya Öz'ün twitter hesabından yaptığı paylaşımlar ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ilgili hakaret içeren tweet'leri retweet'lemesi nedeniyle açılan iki dava birleştirilirken, bugün görülen duruşmaya Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile oğlu Necmettin Bilal Erdoğan'ın avukatı Muammer Cemaloğlu ile Yassen Abdullah Kadı'nın avukatı Ersoy Kılıç katıldı. Avukatlar Cemaloğlu ile Kılıç, Necmettin Bilal Erdoğan ile Yassen Abdullah Kadı'nın duruşmalara katılmasını istediler.

Düzce 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nin talimatı üzerine hafta içinde İstanbul Anadolu Adliye Sarayı'na giden Zekeriya Öz savunması için ek süre isterken, duruşmanın İstanbul Anadolu 9'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nde 5 Haziran tarihi gününe bırakıldığı bildirildi. Mahkeme, Necmettin Bilal Erdoğan ile Yassen Abdullah Kadı'nın Öz'e karşı açtıkları davanın da bu davayla birleşmesine karar verirken, duruşmayı 8 Temmuz tarihine erteledi.

Avukat Muammer Cemaloğlu duruşmanın ardından yaptığı açıklamada, "Sayın cumhurbaşkanımızın şikayetçi olduğu daha önce yürüyen davaya Necmettin Bilal Erdoğan'ın şikayetçi olduğu bir başka dosya da bu dava ile birleşti. Toplamda 3 dosya bu dosya üzerinden yürüyor şu aşamada. Sanık Zekeriya Öz'ün savunmasının alınması için talimat yazılmıştı, bu talimat cevabı henüz dönmedi. 5 Haziran'a bırakılmış durumda. Sanık Zekeriya Öz'ün savunmasının alınması için duruşma 8 Temmuz gününe bırakıldı. Bu aşamada sanığın savunmasının alınması bekleniyor" dedi.
DHA-Tezcan SOLMAZ