Zekeriya Öz'ün retweet davası başladı

Zekeriya Öz'ün retweet davası başladı
Zekeriya Öz'ün retweet davası başladı
Meslekten uzaklaştırılan savcı Zekeriya Öz, Twitter hesabı üzerinden başkalarına ait bazı tweetleri retweetleyerek Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği iddiasıyla Düzce 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan ikinci bir davadan yargılanmaya başladı.

RADİKAL - Meslekten uzaklaştırılan savcı Zekeriya Öz, Twitter hesabı üzerinden başkalarına ait bazı tweetleri retweetleyerek Recep Tayyip Erdoğan ’a hakaret ettiği iddiasıyla Düzce 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan ikinci bir davadan yargılanmaya başladı.

İlk duruşmaya Zekeriya Öz ve avukatı katılmazken, şikayetçi dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatı Ferah Yıldız hazır bulundu. Duruşma, Zekeriya Öz’ün adresinin tespiti ile savunmasının alınması, diğer eksik evrakların ve işlemlerin tamamlanabilmesi için ertelendi.

Nazlı Ilıcak ve Zekeriya Öz'ün kartopu pozu!

İDDİANAME

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatlarının şikayeti üzerine ve Düzce Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede şunlara yer verildi: "Müşteki vekillerinin vermiş oldukları şikayet dilekçesinde şüpheli Zekeriya Öz’ün değişik tarihlerde kendisine ait Twitter hesabından yaklaşan cumhurbaşkanlığı seçimleri nedeniyle yorum yapan bazı şahıslara ait tweetleri retweetleyerek yayınladığı, bu şekli ile dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’a sosyal medya aracılığı ile aşağılayıcı ve hakaret içerir sözler sarf ettiğini gerekçe göstererek şikayetçi olmuşlardır. Yapılan soruşturma neticesinde şüphelinin değişik tarihlerde başka kişilere ait hesaplardaki aşağıda belirtilen tweetleri; Samanyoluhaber.com’un Yalova’da uyuşturucu bağımlısı olması nedeniyle öldürüldüğü iddia edilen Fatih Mehmet Öğürü isimli şahısla ilgili açıklamalarını gerekçe gösteren ve Emre Uslu isimli şahsa ait olduğu tespit edilen 'bu katili baş tacı yapın, bakın Erdoğan için öldürmüş, pişman değilim diyor, eserinle gurur duy RTE'; Amberin Zaman isimli gazeteci hakkında söyledikleri iddia edilen sözler bahane edilerek Deniz ve Martı 1 isimli kişiye ait 'bütün bayanlara sesleniyorum, bu ırkçı, katil, şiddet söylemlerini kınayın lütfen. Yayalım' Hülya Yağız isimli kişiye ait 'hepsi Müslüman’ım deyip zulmetti. Zulmedenden cumhurbaşkanı olmaz. AKP ’ye aldanma, RTE’ye oyunu çaldırma', ÜlkücüRT isimli kişiye ait olan 'biz namus borcunu ödemeyenlerin safında yer almayacağız, AKPKK el ele yalancı aday RTE', Hüseyin özkan- MHP isimli şahsa ait 'AKP’ye aldanma RTE’ye oyunu çaldırma' retweetlediği, ayrıca yine kendi Twitter hesabından 'Zulüm ile abad olanın ahiri berbat olur diye kişi zulmünü artırıp kendi kötü sonuna doğru füze hızıyla yol aldığını anladığında geç olacak' sözleri tweetlediği, daha sonra Düzce Emniyet Müdürlüğü’nün 25/12/2014 tarih ve 1588 sayılı yazısına göre adı geçen kayıtları sildiği tespit edilmiştir. Yukarıda izah edilen yasal gerekçeler çerçevesinde şüphelinin kamu görevlisine karşı hakaret suçunu işlediği kanaatiyle sevk maddeleri uyarınca cezalandırılmasına karar verilmesi kamu adına talep ve iddia olunur." (Cihan)

 

Zekeriya Öz: Erdoğan'ın 'Ergenekon savcısıyım' demesinden rahatsız oldum

Savcı Öz hakkındaki "hakaret ve tehdit" davası

Fethullah Gülen, Zekeriya Öz'e mi kızdı?