Zekeriya Öz'ün Türkiye'den çıkış görüntüleri ortaya çıktı

Zekeriya Öz'ün Türkiye'den çıkış görüntüleri ortaya çıktı
Zekeriya Öz'ün Türkiye'den çıkış görüntüleri ortaya çıktı
Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın önce Gürcistan'a oradan da Ermenistan'a geçiş yaptığı belirlendi.İki savcının sınır kapısındaki güvenlik kamera kayıtları ortaya çıktı.

Artvin Valisi Kemal Cirit, haklarında yakalama kararı çıkarılan eski savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın Gürcistan üzerinden Ermenistan'a geçtiklerini açıkladı. Bu arada Öz ve Kara'nın sınırı geçerken güvenlik kameralarına yansıyan görüntüleri de ortaya çıktı. Görüntülerde Öz'ün şapka taktığı görülüyor. Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, eski savcılar Zekeriya Öz, Celal Kara ve Mehmet Yüzgeç'in tutuklanmak üzere haklarında "yakalama kararı" verilmesi yönündeki talebini kabul etti. Başsavcılığın talebini değerlendiren mahkeme, Zekeriya Öz, Celal Kara ve Mehmet Yüzgeç hakkında, “Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak" ve “Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya, görevlerini yapmasına kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs" suçlarından dolayı tutuklanmaları için "yakalama kararı" çıkardı. Zekeriya Öz, 12 saat önce "Terörle mücadele etmiş hakim savcı polis tutuklatanlar şehitlerden akan kandan göz yaşından sorumlusunuz. Milletin kanından siyaseti bırakın" tweeti attı.

Hükümetten Öz ve Kara için ilk tepki!

ÖNCE GÜRCİSTAN, ORADAN DA ERMENİSTAN'A GEÇTİLER

Bu arada eski Savcı Celal Kara ve Zekeriya Öz'ün dün gece Gürcistan'a geçiş yaptığı ve konu hakkında Gürcü polisine bilgi verildiği öğrenildi. Artvin Valisi Kemal Cirit de Kara ve Öz'ün Gürcistan'a gittiklerini doğruladı. Cirit, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Zekeriya Ali Öz saat 03.46 ve Celal Kara 04.19'da ilimiz Sarp Sınır Kapısı'ndan Batum'a çıkış yapmışlardır. Detaylı açıklamamız bilahare yapılacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur" dedi.

Artvin Valisi Kemal Cirit son yaptığı açıklamada eski savcılar Zekeriya Öz ile Celal Kara'nın Gürcistan üzerinden Ermenistan'a geçtiklerinin tespit edildiğini bildirdi. Cirit, sosyal ve yaygın medyadan haberler nedeniyle ve şeffaf yönetim anlayışları gereği Öz ile Kara'nın Sarp Sınır Kapısından çıkışlarıyla ilgili tespitlerini saatleriyle daha önce kamuoyuyla paylaştıklarını söyledi. Buna göre Öz'ün dün saat 03.46, Kara'nın da 04.19 itibarıyla haklarında herhangi bir yakalama kararı verilmemişken ve yurtdışı çıkışlarıyla ilgili tahdit durumu yokken çok saatler önce Sarp Sınır Kapısı'ndan yurtdışına çıktıkları yapılan araştırmalarda belirlendiğini dile getiren Cirit, "Sarp Sınır Kapısı, ülkemizde karayolu anlamında en yoğun kullanılan kapıdır. Sezonunda günlük 25-30 bin civarında geçişler olur. Adli işlemlerin yanı sıra konuyla ilgili idari işlemler de tarafımızdan başlatılmış ve araştırmalarımız devam etmektedir" diye konuştu.

SAVCI KARA’NIN AVUKATI: KAÇTIĞINI SANMIYORUM
Savcı Celal Kara’nın avukatı Niyazi Atasoy, Hurriyet'ye yaptığı açıklamada “Müvekkilim ile 20 gün önce görüştüm. Kaçtığını sanmıyorum. Kaçakcak olsaydı seçimlerden önce daha yoğun söylentiler vardı; o zaman kaçardı. Karardan haberdar olduğu an mutlaka gelip ifade verecektir” şeklinde konuştu.

Burcu PURTUL UÇAR/HÜRRİYET-Yüksel KOÇ/DHA


  http://www.radikal.com.tr/141318814131882

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  yandaşlık - user1126509

  radikal de mi hükümetin yandaş poılitikalarına katıldı yani?sırf taraqfsız olduğunu düşündüğüm için burayı takip ediyorum ama siz bu tür yönlendirmeli haberler yaparak yandaşların eline koz veriyorsunuz.Bu adamların ne koşullarda görevden alındığı ve ona göre bir yakalama kararı çıkartıldığı çok belli.Bu adamlar ergenekonda veua balyoz da suç işledilerse buna karar verecek olan bağımsız mahkemeler şimdi ki gibi tek adam yönetiminin yandaş mahkemeleri değil.Siz de eğer bağımsız mahkemeler bu kararı aldıktan sonra bu haberleri yaparsanız isabetli olur. adamlar kaçmaz da geri dönerlerse ne diyeceksiniz?zamanında başkalşarı içinde kaçtı denmişti gelip teslim olmuşlardı radikal in yayın opolitikasını görmezden gelmesini rica ediyorum.Herkes gibi yandaş olacaksanız o başka...

  Komşu Komşunun Külüne Muhtaçtır - user1124476

  Hukuk bir gün herekese lazım olur vecizesi buraya sanırım cuk oturuyor...cemaat ve hükümet eleleyken ülkenin aydın ve sanatçılarını düzmece delillerle içeriye tıkan, astığı astık kestiği kestik savcı daha seçimden önce sosyal medya hesaplarından ne kaçması diye bar bağırıyordu...kaçmak ki hem de ne kaçmak hem de Ermenistan'a...belki suçluların iadesi anlaşması olmaması nedeniyle özellikle tercih edilmiş ama bize tabi şunu da hatırlatmıyor değil:Komşu komşunun külüne muhtaçtır...hani o katllettiğimizi inkar ettiğimiz Ermeni komşumuza sığınmaları sizce de çok manidar değil mi!!!!