Zekâsına güvenene açık çağrı!

Türkiye Zekâ Vakfı'nın (TZV) düzenlediği Türkiye 12. Zekâ Oyunları Yarışması 'Oyun 2007' bugün başladı. Üç aşamadan oluşan yarışmada yaş, cinsiyet...

İSTANBUL - Türkiye Zekâ Vakfı'nın (TZV) düzenlediği Türkiye 12. Zekâ Oyunları Yarışması 'Oyun 2007' bugün başladı. Üç aşamadan oluşan yarışmada yaş, cinsiyet ve eğitim gibi sınırlamalar yok. Yarışma zekâsına güvenen herkese açık.
Üç aşamalı yarışmaya katılmak için gereken ilk adım TZV'nin internet sitesine girerek veya TZV oyun dergisi aracılığıyla eleme sınavına katılmak. Sayısal ve sözel alanlarda sorulan 10 soru TZV Başkanı Emrehan Halıcı tarafından hazırlanıyor.
MEB, ODTÜ, TOBB ve TÜBİTAK tarafından desteklenen 'Oyun 2007', insanların düşünme alışkanlıklarını ve yeteneklerini geliştirmesine katkıda bulunmak amacıyla düzenleniyor.
Milli Eğitim Bakanlığı da bir genelge yayımlayarak yarışmanın ilk ve orta dereceli tüm okullara da duyurulmasını istedi. Sorular, İl Milli Eğitim Müdürlükleri aracılığıyla okullara dağıtılıyor.
Ödül 35 cumhuriyet altını
Son başvuru günü 19 Ekim olan yarışmanın ilk elemesini başarıyla geçenlere önce yarı final daha sonra da final sınavı yapılacak. Yarışma sonunda 35 Cumhuriyet altını ödül verilecek.
Finalde yarışacak 16 kişi matematik, mantık ve sözel soruların yer aldığı yazılı ve sözlü sınava katılacak. Yarışmacılara aktüel konular, bilim, sanat gibi alanlarda da sorular yöneltilecek.
Ön eleme sınavına gir, kendini dene
Soru: Alfabemizin 29 harfini kullanarak altı karakterlik bir kod üreteceksiniz. Her harfin alfabetik değeri solundaki harften büyük olacak. Üç sessiz ya da üç sesli harf yan yana bulunmayacak. Bu koşullara
uyan kaç adet kod üretebilirsiniz?

Türk Zekâ Vakfı'nın herkese açık yarışmasında, 10 soruluk ön eleme sınavında yer alan sorulardan biri bu. Soruların tamamına Türk Zekâ Vakfı'nın internet sitesi veya dergisi aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Son başvuru tarihi 19 Ekim.