Zengin doğanın tescili

Dünya Doğa Koruma Örgütü, Türkiye'yi 'en değerli 35 koruma bölgesi'
arasına aldı. Örgüt, Türkiye-İran hattını 'sıcak bölge' olarak tanımladı. Sıcak bölge, 'biyolojik çeşitlilik açısından çok zengin ama tehdit altında'ki yerleri ifade ediyor. Karar, koruma için fon desteğini artırıyor.

İSTANBUL - Türkiye 'dünyanın en kıymetli koruma bölgeleri' listesine girdi. Türkiye'nin sadece bir-iki bölgesinin değil, bozkırlarının bile nadide bitki çeşitliliğine sahip olduğu belirlendi.
Merkezi ABD'de bulunan Dünya Doğa Koruma Örgütü (Conservation International-CI), Türkiye'de biyolojik çeşitlilik düzeyinin saptanması için Doğa Derneği ile ortak bir çalışma başlatmıştı. Doğa Derneği Genel Müdürü ve Atlas dergisi editörü Güven Eken'in verdiği bilgiye göre, araştırma sonucunda Türkiye, 'Dünyadaki 35 Önemli Doğal Bölge' arasında gösterildi.
Eken, "Ülkemizin biyolojik çeşitlilik açısından ne kadar önemli olduğu bir kez daha gözler önüne serildi. Bu çalışma ile Türkiye'deki doğa koruma çalışmalarına gelen finansal destek orta vadede daha da artacak" diye konuştu.
Neden 'sıcak bölge'?
Bir bölgenin 'sıcak nokta' ilan edilmesi iki noktaya işaret ediyor. Birincisi bu bölge biyolojik çeşitlilik açısından çok zengin. İkincisi bu zenginlik, yok olma riski altında... 2 binden fazla endemik bitki türüne (dünyada sadece o bölgeye özgü) sahip olan ve yaşam alanlarının yüzde 70'inden fazlasının yitirilmiş olduğu bölgeler 'sıcak nokta' ilan ediliyor.
Edinilen bilgiye göre, daha önce Türkiye'nin çok küçük bir kısmı 'sıcak nokta' olarak değerlendiriliyordu. Türkiye'nin Doğu Karadeniz Bölgesi ile Akdeniz Bölgesi'nin bir kısmı 'İran-Anadolu' adı verilen 'sıcak nokta'nın içerisinde yer alıyordu. İran-Anadolu sıcak noktası Andolu'dan başlayıp Kafkasları içine alarak Türkmenistan'daki Köpet Dağı'na kadar uzanıyor. Doğu ve Orta Anadolu'nun da İran-Anadolu sıcak noktasına dahil edilmesi ise Türkiye'deki bozkırların doğal zenginliğinden kaynaklanıyor.
Canlıların yüzde 60'ı
Sıcak noktalar dünya karasal alanlarının yüzde 10'undan daha fazla olmasına karşın yeryüzünde bilinen canlı türlerinin yüzde 60'ını barındırıyor. CI'nın bu sıcak noktaların korunması için Dünya Bankası'yla ortaklaşa yürüttükleri 'CEPF' adlı fonu bulunuyor. Bu fon sıcak noktaların korunması amacıyla kullanılıyor.
Daha önce Türkiye'nin İran-Anadolu sıcak noktası içinde yer alan bölgelerinin korunması için üç yıllığına 1 milyon dolarlık fon ayrılmıştı. CI, bu yeni ilan edilen bölgelerin korunması için dünya ölçeğinde sponsorlarla tanıtım çalışması yürüterek, fonun oluşturulmasını sağlayacak.
Korumak isteyene fon
Bu yeni bölgeler için ayrılacak fondan üniversiteler, doğa koruma alanında çalışan STK'ler yararlanıyor. Yeni bölgenin sıcak noktaya dahil edilmesi, yeni fon oluşturulmasının ilk adımı diye nitelendiriliyor. (Radikal, aa)


    http://www.radikal.com.tr/7374607374600

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.