Zere bir ay daha bürokrasinin bekleme salonunda

Zere bir ay daha bürokrasinin bekleme salonunda
Zere bir ay daha bürokrasinin bekleme salonunda

Zere, radyoterapi tedavisi görüyor.

Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

ANKARA - Hastalığı kritik aşamaya gelen kanser hastası hükümlü Güler Zere için hayati önem taşıyan İstanbul Adli Tıp Genel Kurulu’nun raporun gecikme gerekçeleri belli olmaya başladı. Adalet Bakanlığı, Adli Tıp Genel Kurulu’nun raporunu, Zere’nin tedavi gördüğü Balcalı Devlet Hastanesi’nin kasım ayında göndereceği rapor sonrasında açıklayacak.
DHKP-C davasından 34 yıl hapis cezasına çarptırılan ve 14 yıldır cezaevinde olan Zere’nin boyun ve ağız içi kanseri hastalığı nedeniyle damağı alınmıştı. Avukatları Zere’nin cezasının sağlık nedeniyle ertelenmesi talebiyle İstanbul Adli Tıp Kurumu 3. İhtisas Kurulu’na başvurmuştu. Ancak İhtisas Kurulu, Zere’nin ‘tedavisi için cezasının ertelenmesine gerek yok’ raporu vermişti. Zere’nin avukatları kurulun raporuna itiraz etmiş ve dosya 27 Ağustos 2009‘da İstanbul Adli Tıp Genel Kurulu’nun gündemine gelmişti.
Zere’nin avukatları ve ailesi dört gözle beklediği rapor ‘eksik evrak’ gerekçe gösterilerek bir türlü çıkmadı. Adalet Bakanlığı, Zere’nin cezasının ertelenmesine yol açabilecek raporun neden geciktiğinin ayrıntılarını açıkladı. Bakanlık Adli Tıp Kurumu’nun Zere’ye uygulanan radyoterapi tedavisinin bitiminin ardından, sekiz hafta  beklenildikten sonra yapılacak muayenenin sonuçlarının gönderilmesini istediğini belirterek, “Sekiz haftalık bekleme süresinin kasım ayının başında dolacağı bildirilmiştir. Bu bekleme süresi dolduktan sonra hastanın sonuçları Adli Tıp Kurumu’na gönderilecektir. Kurumun sürekli hastalık görüşü bildirmesi halinde bu rapor Cumhurbaşkanlığı’na gönderilecektir” denildi.
Kurul, İstanbul Adli Tıp Kurumu 3. İhtisas Kurulu’nun raporunu onaylarsa, Zere’nin mevcut durumu sürecek. Ancak Kurul, aksi yönde rapor durumunda Zere’nin cezası sağlık gerekçesiyle ertelenebilecek.