'Zere tabutta tahliye olmasın'

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi ve CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin, 14 yıldır cezaevinde yatarken ağız içi ve boyun kanserine yakalanıp, tedavisi Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi'nde süren DHKP-C'li Güler Zere'yi ziyaret etti. Zere'nin cezasının tecili konusunda Adli Tıp İhtisas Dairesi'nden beklenen raporun gelmemesini eleştiren Ersin, "Endişem Güler Zere'nin tabutunun tahliye edilmesidir" dedi.KÜBRA POLAT

Beraberinde Adana Milletvekili Hulusi Güvel ve CHP Adana İl Başkanı Serdar Seyhan ile birlikte Balcalı Hastanesi’ne giden milletvekili Ahmet Ersin, önce Güler Zere’yi hastanede tedavi gördüğü mahkûm servisinde ziyaret etti. Tedaviyi yürüten doktorlardan durumuyla ilgili bilgi de alan Ersin, bu ziyaretin ardından Zere’nin kaldığı servisin önünde gazetecilere konuştu. Zere’nin hastalığının çok ileri safhalarda olduğunu öğrendiğini bildiren Ersin, şunları söyledi:
“Yaşamının çok da uzun olmayacağı kanaatindeyim. Suç işleyen herkes elbette bunun karşılığı olan cezayı çekmelidir. Ama acımasız, vahşi infaz çağın çok çok gerisinde kaldı. Dolayısıyla yaşamı artık sınırlı olan Güler Zere’nin infazının aynı koşullarda, sanki hiçbir şey yokmuş gibi devam ettirilmesi bana göre insan haklarına aykırıdır. Yani bu koşullarda infazın mutlaka ertelenmesi, hatta Cumhurbaşkanlığı’nın af yetkisini kullanması lazım. Aksi takdirde endişem odur ki, Güler Zere’nin sonunda tabutu tahliye edilecek. Bu da insan olarak hepimizi elbette üzer. Umarım böyle bir sonuçla karşılaşmadan önce yetkililer akıllarını başlarına alır ve bu drama, bir insanın çektiği acılara son vermenin bir yolunu bulur. Son günlerinde ailesiyle birlikte yaşaması için gerekli önlemleri alırlar diye umut ediyorum.”

Zere için rapor hazırlayacak
Ersin, Zere’nin durumuyla ilgili bir rapor hazırlayıp, komisyona sunacağını, bu raporda Cumhurbaşkanlığı makamının af yetkisini kullanmasını ve Zere’nin cezasının tecil edilmesi için gerekli Adli Tıp Kurumu İhtisas Dairesi’nden beklenen raporun bir an önce hazırlanıp, gönderilmesini isteyeceğini de bildirdi.
Ahmet Ersin, Adli Tıp Kurumu’nun skandallarla gündeme geldiğini de öne sürüp, “Bazı konularda kendi çalışma yöntemini bile alt üst ederek şipşak inceleme yapan, apar topar, paldır küldür rapor yazan Adli Tıp Kurumu, böylesine önemli bir insanın yaşamıyla ilgili raporu aylardan beri yazmıyor. Çeşitli gerekçeler ileri sürerek ayak sürüyor olmasını anlamak mümkün değil” diye konuştu.
Ersin, Adalet Bakanı için de ‘Gölge bakan’ eleştirisinde bulunup, “Adli Tıp Kurumu’nu neden harekete geçirmiyor. Yoksa söz geçiremiyor mu? Gölge bakan mısın? İnsani bir sorun varken, ortadan kaldırılması için neden harekete geçmiyor?” dedi. Adalet Bakanı Sadullah Ergin daha önce Zere için ‘Her medyada haber olanı serbest bırakamayız” diye konuşmuştu.
Öte yandan, çeşitli sivil toplum kuruluşlarına üye dokuz kişinin hastane önünde yaptığı üç günlük açlık grevi de dün sona erdi.