Zere'nin hayali gerçek oldu

Zere'nin hayali gerçek oldu
Zere'nin hayali gerçek oldu
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün affettiği 34 yıla mahkum DHKP-C'li kanser hastası 37 yaşındaki Güler Zere'nin, Seyhan Nehri'ni görme hayali gerçek oldu. Seyhan Nehri manzaralı odasından nehri izlerken hayalini gerçekleştiren Zere'nin düşük olan tansiyonu da af sonrası normal değerlerine döndü.


109 gün süren bürokratik işlemin ardından dün Cumhurbaşkanı’nın affıyla ilgili belgenin faks zinciriyle hastaneye ulaştırılmasının sonrası tahliye edilen Güler Zere, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi’ndeki mahkumların kaldığı Adli Servis’ten çıkarıldı. Servisten alınıp, morgun bulunduğu koridordan geçirilerek, ‘Cenaze işleri’ yazılı kapıdan çıkarılan Güler Zere, özel ambulansla Onkoloji Bölümü de bulunan Adana Özel Ortadoğu Hastanesi’ne götürüldü.
Güler Zere, 5’inci kattaki Genel Cerrahi Servisi’nde 506 numaralı odaya yerleştirildi. Bulunduğu oda Seyhan Nehri manzaralı olan Zere’nin refakatçisi Seval Aracı, “Güler, Seyhan Nehri’ni görmeyi istiyordu. Bu hayalini bizzat nehir kenarına giderek gerçekleştiremese de bulunduğu hastanenin penceresinden nehri doya doya seyretti” dedi. Zere, DHA muhabirinin, “Odanız nehri de görüyormuş. Hayalinizdi nehri görmek değil mi?” sorusunu, başını ‘Evet’ anlamında sallayıp, gülerek yanıt verdi.

TANSİYONU NORMALA DÖNDÜ
Balcalı Hastanesi’nden tekerlekli sandalyede çıkarılırken el sallayarak gülümsemeye çalışan, sol gözünü güçlükle açabilen ve bitkin olduğu gözlenen Zere’nin affedilmesi ve hastane değişikliği sonrası ilk iyileşme belirtisi tansiyonunun düzelmesiyle oldu. Özgürlükte geçen ilk gece sonrası Zere’nin düşük olan tansiyon değerleri normale döndü.
Bu sabah hastaneye gelen anne Güllü Zere, kızını elinde kır çiçeğiyle ziyaret etti. Mahkumların tedavi gördüğü hastanenin Adli Servisi’nde kızının durumuna üzüldüğü için bayılan anne Zere, “Yüzüm ilk kez güldü. Onu o haliyle hiç görmek istemiyordum. Çok şükür şimdi iyi. İyileşeceğini düşünüyorum. En büyük umudumuz iyileşmesi” dedi.

HAVUÇ VE NAR SUYU İÇTİ
Tutuklu bulunduğu sırada tedavisi kötüye gittiği, beslenemediği için serum takıldığı belirtilen Zere’nin babası Haydar Zere de kızının bu sabah kahvaltısını yaptığını, havuç ve nar suyu içtiğini söyledi. Kızının bırakılması için çaba sarf edenlere ve af yetkisini kullanan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e teşekkür eden Haydar Zere, “Güler’in iyileşeceğine inanıyorum. Kızımız gibi çok sayıda mahkum var. Dileğimiz onların da kurtulması” diye konuştu.
Zere’yi ziyaret etmek için çok sayıda kişi hastaneye geldi. Ancak, enfeksiyon riski nedeniyle ziyaretlere izin verilmedi. Bugün Zere’yle görüşmek için giden gazetecilere de odanın fazla kalabalık olmaması ve enfeksiyon riski göz önünde bulundurularak sadece bir gazeteci ve kameramanın odaya girmesine izin verildi. Odaya giren gazeteci, dışarıda bulunan meslektaşlarının da fotoğraf makinelerini alıp, çekim yaptı.
Güler Zere’nin doktorlarla yapılacak görüşmenin ardından sağlık durumunun uçakla seyahatine uygun olduğuna yönelik rapor verilmesi üzerine uçakla İstanbul’a götürülmesi kararlaştırıldı. THY’nin saat 18.25’de Adana’dan kalkacak yolcu uçağıyla götürüleceği açıklanan Zere, İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi Onkoloji Kliniği’ne yatırılacak.(dha)