Zeugma boğulacak mı?

Fırat Nehri kıyısındaki Zeugma antik kentinde geçen yıl, Birecik Barajı Gölü'nde suyun yükselmesi üzerine başlayan hummalı kurtarma hareketi, yerini kaynak sıkıntısı nedeniyle sessizlik ve belirsizliğe bıraktı.

GAZİANTEP - Fırat Nehri kıyısındaki Zeugma antik kentinde geçen yıl, Birecik Barajı Gölü'nde suyun yükselmesi üzerine başlayan hummalı kurtarma hareketi, yerini kaynak sıkıntısı nedeniyle sessizlik ve belirsizliğe bıraktı.
Birecik Barajı'nda su tutulmaya başlanması nedeniyle 1999 sonunda başlatılan acil kurtarma kazısı kapsamında Zeugma'nın değişik bölgelerinden geçen yıl çıkarılan mozaikler ve savaş tanrısı Mars'ın heykeli, bir anda dünya arkeoloji çevrelerinin ilgisini antik kente çekmişti. ABD'de yerleşik, kâr amacı gütmeyen bir vakıf olan Packard Humanities Institute (PHI) ve GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı arasında imzalanan protokolle, Birecik Barajı Gölü altında kalacak bölgelerde yapılacak kazı çalışmaları için ilk aşamada 5 milyon dolar finansman sağlanmıştı. GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı'nın koordinasyonunda sağlanan 5 milyon dolar kaynak, Kültür Bakanlığı'nın yönetiminde yürütülen kurtarma kazısında ve çıkarılan mozaiklerle fresklerin restorasyonu ve korumasına harcandı.
PHI ile GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı arasında 7 Haziran 2000'de imzalanan protokol, ileriki yıllarda Zeugma'nın sudan etkilenmeyecek bölümünün yanı sıra bölgedeki diğer arkeolojik çalışmalarda da işbirliğini öngörüyordu. Ancak bu protokole karşın, GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ile PHI görüşmeleri sürmekle birlikte, bu yıl yapılacak kazıya kaynak sağlanamadı.
Zeugma'da kazı yapılması yönünde, Kültür Bakanlığı'nın da şu ana kadar açıklanan bir programı bulunmuyor. Bunun yanında, sivil inisiyatif olarak ortaya çıkan Zeugma Girişim Grubu adına kazı için izin alındığı öğrenildi.
Medya ilgisi de bitti
Yabancı basın organlarında 'dünyanın yedi harikasından biri' olarak açıklanan Zeugma, artık medya ilgisinden de yoksun.
Gaziantep'i dünya gündemine taşıyan Zeugma'daki mozaiklerin tamamının çıkarılması halinde dünyanın en büyük mozaik müzesi haline geleceği belirtilen Gaziantep Müzesi'nde de bekleyiş sürüyor. Müze Müdürvekili Kemal Sertok, Kültür Bakanlığı'ndan henüz kazı için bilgi gelmediğini, ancak çözüm bulunacağına inandığını söyledi.


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Gaziantep

  ,

  mars