Zeugma nihayet!

Zeugma antik kenti'nde yapılan kazılar sonucu toprak altından çıkarılan mozaikler, Gaziantep Müzesi'nde teşhir salonu yetersiz olduğu için tıkıldıkları depolardan sonunda kurtuluyor.

GAZİANTEP - Zeugma antik kenti'nde yapılan kazılar sonucu toprak altından çıkarılan mozaikler, Gaziantep Müzesi'nde teşhir salonu yetersiz olduğu için tıkıldıkları depolardan sonunda kurtuluyor. Gaziantep Müzesi'nin ek bina inşaatının tamamlanmasının ardından, zengin mozaik koleksiyonu, mayıs ayından itibaren sergilenmeye başlanacak.
Keşfedilmeleri sadece Türkiye'de değil, dünya çapında heyecan yaratan 1600 metrekare mozaiğin bugüne kadar sadece 100-150 metrekaresi sergilenebildi. Diğer mozaikler ise yaklaşık 11 yıl boyunca depolarda tutuldu. Gaziantep Müze Müdürü Hamza Güllüce, Zeugma mozaiklerini ek binaya taşımaya başladıklarını açıkladı. Ek binanın, mozaiklerin sergilenebilmesi için yapıldığını ve tamamlanma aşamasına geldiğini müjdeleyen Güllüce, "Müze ek binamızı Zeugma Mozaik Müzesi halinde donattık. Depolardan taşıdığımız mozaiklerimizi burada sergilemeye hazırlıyoruz. Restorasyonu tamamlanmış 886 metrekare sergilenmeye hazır" dedi.
Müze Müdürü Güllüce'nin verdiği bilgiye göre yeni binanın 18-24 Mayıs arasında kutlanan Müzeler Haftası sırasında hizmete girmesi bekleniyor. Bu tarihten sonra yeni binada Zeugma'nın nefes kesen mozaikleri, eski binada ise Gaziantep bölgesindeki arkeolojik kazılarda elde edilen eserler sergilenecek. İki bina tüpgeçitle birbirine bağlanacak.


    http://www.radikal.com.tr/7404727404720

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.