Zeynalov'un yazdıkları için sınır dışı edilmesi istenmiş

Zeynalov'un yazdıkları için sınır dışı edilmesi istenmiş
Zeynalov'un yazdıkları için sınır dışı edilmesi istenmiş
Today's Zaman muhabiri Mahir Zeynalov'un Twitter'da yazdıkları için sınır dışı edilmesi istenmiş.

Radikal.com.tr - Today's Zaman yazarı Azerbaycan uyruklu Mahir Zeynalov'un sınır dışı edilmesiyle ilgili Emniyet Genel Müdürlüğü'nün bir yazı yazdığı öğrenildi.

Belgede Mahir Zeynalov'un devlet ve hükümet aleyhine gerçeğe aykırı beyanlarda bulunduğu ve bunun için Türk vatandaşı olmaması halinde sınır dışı edilmesi istendiği yazıyor.

Belgede yazanlar şu şekilde;

"Mahir ZEYNALOV'un devletimiz ve hükümetimiz aleyhine gerçeğe aykırı beyanlarda bulunduğu, bu kişinin vatandaşlık durumunun araştırılarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaması halinde ülkemizden sınır dışı edilmesini ya da ülkemize girişinin engellenmesini talep ettiği bildirilmiştir.

Anılan yabancı ile ilgili olarak ilgi (b) yazımızla görüş sorulmuş olup, alınan cevabi ilgi (c) yazıda @MahirZeynalov adresli twitter hesabından devlet büyükleri aleyhinde twitler atıldığı ifade edilerek hakkında yurda giriş yasağı kapsamına alınmasının uygun olduğu bildirilmiştir.

Bu itibarla, Azerbaycan uyruklu 18.07.1987 doğumlu Mahir ZEYNALOV isimli yabancı Bakanlık Makamının 04/02/2014 tarihli Olur'u ile 5682 Sayılı Kanunun 8. maddesine göre "Yurdumuza girmesi yasaklanmış yabancılar" kapsamına alınmıştır."

Türkiye’de yaklaşık 5 yıldır yaşayan ve eşi Türk olduğu için çalışma ve oturma izni bulunan Today's Zaman muhabiri Azerbaycan kökenli Mahir Zeynalov’un sınır dışı edilmesi kararı tartışma yarattı. Zeynalov için, polisin Van’da yaptığı bir operasyonda El Kaide ile bağlantılı oldukları iddia edilen kişilerin tutuklamasını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın engellediği yönünde bir tweet attıktan sonra hakkında sınır dışı edilme kararı alındı.

Zeynalov, 25 Aralık’ta Twitter adresinden İngilizce olarak “Türk savcılar, polise El Kaide bağlantılı kişileri tutuklama emri verdi, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın atadığı polis şefleri buna uymadı” tweetini paylaştı. İddiaya göre, bunun ardından İçişleri Bakanlığı harekete geçti ve Zeynalov’un sınır dışı edilmesini istedi. Türkiye’de Mart ayına kadar oturma hakkı bulunan Zeynalov dün sabah saat 08.00’de sınır dışı edildi.