Zeyrek evlerine hayat verecekler

Zeyrek ve Süleymaniye'de yaklaşık 50 evin çatı ve dış cephesinin onarımına, 'Tarihe Sağlam Bir Çatı' kampanyası kapsamında yaz ayında başlanacak.

İSTANBUL - Zeyrek ve Süleymaniye'de yaklaşık 50 evin çatı ve dış cephesinin onarımına, 'Tarihe Sağlam Bir Çatı' kampanyası kapsamında yaz ayında başlanacak. Dün, Zeyrekhane'de düzenlenen basın toplantısında konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "Çok önemli kültürel mirasa sahip bu şehirde, eski ve yeni kent olgusunu koyabilseydik, bugün bu konuyu konuşmayacaktık" dedi. İstanbul Vali Yardımcısı Cumhur Güven Taşbaşı da, 10 evin onarımını gerçekleştireceklerini belirterek, bunun için gerekli kaynağı ayırdıklarını ifade etti.
Ulusal Ahşap Birliği Derneği Başkanı Prof. Dr. Nurgün Erdin ise UNESCO, Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Valiliği, Büyükşehir ve Fatih belediyelerinin desteğiyle dernekleri tarafından başlatılan kampanya kapsamında, evlerin orijinali korunarak, çürüyen çatı ve dış cephesinin onarımının yapılacağını anlattı. Erdin, "İki evin onarımını biz üstlendik. Bir evi de UNESCO onaracak. Geri kalanların onarımını ise sponsorlar yardımıyla yapmayı planlıyoruz. Özel sektörden ilk destek Siemens Ev Aletleri'nden geldi. Onarım çalışmalarına yazın başlayacağız. Amaç sponsorlar yardımıyla bir yıl içinde 22 evi onarmak" diye konuştu.
UNESCO Özel Projeler Direktörü Minja Yang da, Türkiye gibi kültürel mirasa sahip bir ülkede, kişilere ait bu tür mülkiyetlerin korunması için, kredi desteği gibi mekanizmaların harekete geçirilmesi gerektiğini söyledi.